BARTONIČKA 2016 - plkací vlákno

24

Komentáře

• jerrymungojerrymungo Komentářů: 1,767
    Jo, osmnáct je maximum při obsazenosti všech třílůžkových pokojů třemi lidmi. Ale těch patnáct by fakt bylo tak akorát. Ale kdoví, co se ještě uděje, kdo odpadne a kdo se přidá.  Prostě, necháme tomu volný průběh a na Bartoničce budeme šestadvacátého srpna vyhlížet, kdo přijíždí... laugh
    Psaní je psí život, ale je to jediný život, který stojí za to žít.
    Flaubert
    Dobří lidé, přátelé a kamarádi, tak jsem trochu přemýšlel a na něco jsem přišel. Týká se to pisálkovské literární soutěže na Bartoničce. Asi by se celé to snažení mělo nějak vylepšit a objektivizovat. Sobotní večerní čtení je sice fajn, ale trvá to dost dlouho a špatně se hodnotí jen podle prvního poslechu, je třeba se soustředit a pak stejně nějak hodnotit v rychlosti. Pokud se sejde letos třeba deset povídek, bude to na dvě hodiny...A pak, může to být ovlivněno i vzájemnými sympatiemi nebo antipatiemi...laugh

Co takhle udělat to jinak. Stejně máme všichni notebooky a píšeme svoje díla do stroje. Na Bartoničce je wi-fi. Tak bychom v pátek večer nahodili nějaké téma z Příběhovače jako obvykle a každý by stvořil svoje dílo podle nejlepšího vědomí a svědomí. A když by byl hotov a spokojen s tím, co napsal, odeslal by dílo buď mně na mailovou adresu, a nebo na nějakou adresu, kterou bychom vytvořili, třeba [email protected]

Měl by to na ten mail odeslat do odjezdu z Bartoničky, nakonec, to se pozná z došlého mailu. V sobotu večer by byla volná zábava - myslím, že by bylo si o čem povídat i letos -  a já bych co nejdříve po návratu založil vlákno a všechna díla uložil bez oprav a kontrol anonymně pod čísly na fórum. A kdokoli by se mohl k jednotlivým dílům vyjádřit a ohodnotit. Vymysleli bychom nějakou stupnici od jedné do deseti. A třeba bodovat zvlášť nápad a zvlášť zpracování. Takže by byly třeba dva týdny na hodnocení a pak by se to podškrtlo, vypočítal se průměr jednotlivých bodů u každé povídky podle hodnocení ostatních a vyhlásil se nový Pisálek roku.

Výhodu by to mělo v tom, že bychom si mohli hlasování v klidu rozmyslet, bez nějakých vazeb na autory a ke všemu by se mohli vyjádřit i ti, co na Bartoničku nedorazí.

Samozřejmě, je to jen nápad, dá se doladit, nebo ho zahodit. Ale podle mne to má něco do sebe.

Co myslíte?
    Flaubert
  • williwilli Komentářů: 508
    Mně se ta myšlenka líbí z jednoho prostého důvodu - když si něco přečtu v klidu sám, myslím, že dokážu lépe navázat "kontakt" s autorem textu. Napadlo mě to po zkušenosti s minulou Bartoničkou.

Jestliže si čtu text sám, je to dílo jednoho autora. Když ho poslouchám, jsou už autoři dva: autor textu a autor přednesu. No a tím se vlastně dílo mění, i kdyby vypravěč i pisatel byli jedinou osobou, jelikož se tím zjednodušeně řečeno omezuje prostor pro mou vlastní fantazii.

Moje máma nerada koukala na filmy natočené podle knih, které znala. Vždycky říkala, že má postavy vysněné podle svého.

No, druhý důvod spočívá v tom, že mám problém s koncentrací, takže když někdo něco čte a jiný mě u toho vyruší, ztratím nit a pak se mi těžko hodnotí.

Ale aby to bylo fair, musím vypíchnout i negativa téhle myšlenky. Když tam budeme, tak tam budeme právě kvůli povídkám a budeme mít nejspíš i čas se tomu věnovat. Jakmile přijedeme domů, polovina z nás padne do víru událostí všedního dne a než se dostane k přečtení a vyhodnocení cca šesti až deseti povídek, utečou týdny, možná i nějaký měsíc.

Ale i tak si myslím, že zpětná vazba bude lepší, než na základě ve stresu přečteného textu.

Takže já jsem pro.

Ačkoliv hlavní důvod proč tam chceme jet je spíš v té pohodě, co tam vládne a v možnosti potkat pár lidí naladěných na stejnou notu. Soutěž beru jen jako třešinku na špičce dortu...
  • Mirek H.Mirek H. Komentářů: 373
    Přiznám se, že pro mě je vždy večerní čtení, takovou příjemnou tečkou za naším odpoledním snažením. Na druhou stranu musím uznat, že čím víc nás píše, tím více času pak předčítání zabere a že hodnocení v klidu přečtené povídky je objektivnější než bezprostřední dojem ze čteného díla.

Takže pokud jde o mě, nebráním se ani jedné variantě. Obě totiž jsou z mého pohledu v pohodě.

Musím však zároveň uznat, že když už by nás psalo hodně, tak by už v sobotu večer nezbylo moc času na volnou zábavu.

Pokud bychom se ale tedy rozhodli hodnotit povídky až po Bartoničce, udělal bych to ještě trochu jinak než posílat na mail.

Založil bych spíše otevřený/sdílený google dokument (tak jak jsme jej měli pro společný příběh o Radkovi…), každý by dostal odkaz, a v sobotu v noci (neděli ráno by tam svou povídku nahrál (tady by to bylo úplně anonymní, protože se nezobrazuje, kdo to tam vložil. Tím pádem by to byla nejobjektivnější varianta.)

A pak už to jde udělat, jak píše Jerry, jeden člověk to pak zkopíruje vše na fórum a po přečtení se odhlasuje.

Aby se, ale čtení a hodnocení pak neodkládalo (jak říká willi o negativu tohoto nápadu), domluvil by se termín (co nejzazší) do kdy je nutné povídky ohodnotit.
    Tak vida, přece jen jsem nevymyslel něco úplně hloupého.  Samozřejmě, tahle varianta má spoustu plusů i mínusů, ale asi bych ji úplně neopustil. 

Myslím, že sobotní večer můžeme strávit třeba u ohně a nebo i další odbornou literární disputací...laugh Přece jen, deset povídek přečíst to je už i záběr na paměť a na soustředění. Jak píše willi, je to spíš o relaxaci a o pohodě. 

Nakonec, dal by se termín k hodnocení a takových čtrnáct dní je myslím, dost. A kdo neohodnotí, má prostě smůlu. Výsledné hodnocení by byl prostě průměr všech, kdo hlasovali.

To, co navrhuje Mirek je taky docela fajn, Google dokument je dobrá volba. Svoje dílo by tam každý musel nahrát před odjezdem, to by se dalo sledovat. A pak vložit na fórum není problém. A tam by se pak mohlo hodnotit, kritizovat, chválit... wink

A co říkáte tomu, dávat dvoje hodnocení? Tedy jednou body za nápad, tedy originálnost myšlenky podle Příběhovače a podruhé bod za zpracování? To jen tak na okraj, to doladíme.
    Flaubert
  • Salma BlancoSalma Blanco Komentářů: 211
    A proč to neudělat naopak? Vyhlásil soutěž předem a Bartoničku mít jako vyhodnocení a ocenění vítěze? Alespoň by se to oslavilo společně :-)
    The world needs more cowboys.
    I tak to lze, ale přece jen, tam je docela jiná atmosféra a tvůrčí nadšení. A pak, ono je důležité i to, nadhodit téma a hned ho zpracovat, bez revizí a přílišných kontrol. Je to přece jen paráda. V pátek večer se najde nějaké hodně ujeté téma a v sobotu po obědě lze sledovat, jak zábava utichá, spisovatelé zalézají do koutů a z notebooků vychází dým...

A stvoří se nesmrtelná díla, v sobotu večer popustíme uzdu zábavě a diskusím, odešleme vše kamsi do neznáma a bude. Má to výhodu i v tom, že hodnotit můžou i ti, kdo se Bartoničky nezúčastní. A vítěze morálně ohodnotíme na fóru. laugh
    Flaubert
    Salma: tak za mě by to už nebylo ono. Na Bartoničku krom příjemného pokecání patří i to sdílené tvůrčí šílenství. :-) A o to bychom se ochudili. :-) Tak se tedy mohu s klidem podepsat pod to, co k tomu píše Jerry…:-)
    Znovu jsem se podíval na některé povídky z loňské Bartoničky a hodnocení, které jsme dávali. Mně se Jerryho nápad líbí čím dál víc.

Přečtení textu v klidu doma dává šanci porozumět tomu, co někdo napsal pod tlakem času a s vědomím, že to musí vymyslet hned a ne až se mu bude chtít. Třeba mu to vyšlo v daný okamžik trochu neuspořádané, ale když se v tom rozkoukám - hele, ono je to lepší, než jsem si napoprvé myslel.

Nakonec jsme se všichni ujistili, že kdyby o něco šlo doopravdy, tak bychom si určitě udělali čas a dílko doleštili a napudrovali k dokonalosti. Což v daných podmínkách nešlo.

Určitě se mi líbí i nápad hodnotit originalitu a zpracování zvlášť.

No a abychom se neochudili o nějaké to čtení povídek, tak to můžeme udělat i tak, že na začátku prázdnin vydají třeba Jerry s Markétou (jsou to nakonec moderátoři) domácí úkol na krátkou povídku na dané téma. To si zpracujeme doma před odjezdem a na Bartoničce přečteme bez hodnocení. Ale budeme mít tím pádem téma na povídání u táboráku.

Soutěžní povídku bychom si pak napsali a odeslali tak, jak navrhuje Jerry.

Willi, přesně takhle jsem to myslel... laugh

Napsat krátkou povídku za domácí úkol ještě před Bartoničkou taky není špatný nápad, téma by se našlo. A místo předčítání bych navrhoval stvořenou povídku vytisknout a přivézt ji na papíře k přečtení pro každého volně. A dalo by se o nich debatovat. Přece jen, to předčítání mi nějak nesedí... Dali bychom tomu maximální počet slov, aby to nebyl román...

Já osobně mám už dvě témata, které by bylo zajímavé zpracovat, ale dám je možná do placu až se dohodneme definitivně, jak všechno proběhne. 
    Flaubert
    Pokud by všichni byli pro a udělalo se to tedy tak, jak zaznělo - klasicky tvorba povídky v průběhu soboty, ale namísto čtení ji do odjezdu jen odeslat a ohodnotit pak na fóru, tak mi přijde zbytečné najednou dělat ještě nějaký úkol, povídku s sebou na čtení nebo i jen pro rozdání (vždyť bychom tím vlastně zaplácli ten čas, kvůli kterému padl návrh na hodnocení bez čtení).

Když už by chtěl být někdo tak aktivní a sepsat něco dopředu, tak ať to spíš hodí na fórum, aby to tady trochu žilo. .-)  (a ať jen neplácám, hlásím, že já mám slibovanou povídku na fórum napsanou, už ji nechávám jen odležet a snad do konce týdne se tu objeví)
  • MarketaRMarketaR Komentářů: 733
    Myslím, že je to dobrý nápad z mnoha důvodů, které tu už zazněly. Přece jen jsem se při poslechu povídek párkrát přistihla, že mi myšlenky bloudí jinde a pak to není zrovna fér. :)

Možná bych udělala kompromis: kdo bude chtít povídku přečíst ostatním, tak by měl dostat prostor. Vsadím se, že všichni po tom prahnout určitě nebudeme. :)
    Markéta má taky pravdu, i já se přiznám, že jsem asi nebyl při tehdejším hodnocení až tolik objektivní, už proto, že se mi fakt jednotlivé povídky trochu míchaly. A poté, doma, jsem si udělal při klidném čtení úplně jiný názor.

Nuže dobrá, asi to tak uděláme a zkusíme, jak by to fungovalo. V pátek, až se sejdeme všichni, prostě zadáme téma povídky a třeba i rozsah. A zároveň vybudujeme nějaké úložiště, kam by se výsledné dílo anonymně vložilo do nedělního odjezdu. myslím, že témat debaty bude dost i tak, takže sobotní večer můžeme věnovat jen nezávazné debatě. Samozřejmě, je možné svoje jakékoli dílko předložit, přečíst, odrecitovat...

A pak se všechno vloží na fórum a bude možno hodnotit, třeba i dvěma známkami, nakonec, po určité době uzavřeme, zprůměrujeme, odhalíme autory a vyhlásíme zasloužilého umělce...laugh
    Flaubert
    Já jsem pro a jsem zvědavá, nakolik to hodnocení ovlivní k lepšímu či horšímu. :D Však ono o nic nejde, v první řadě si chceme užít tvůrčí atmosféru Bartoničky a společnost ostatních pisálků, se kterými se vídáme tak akorát virtuálně, a tohle "měření sil" je takový náš sranda mač. :))

Myslím, že by bylo fajn využít třeba Dokumenty Google - je to společné uložiště, na kterém jsme tenkrát měli i Radkův příběh. Nasdílíme mezi sebou odkaz a pak bude mít každý přístup. Budeme mít přísný zákaz v tom dokumentu s díly něco měnit, a kdyby to přece jen někoho lákalo, pak se o tom díky Googlu lehce dozvíme. :)) Co vy na to?
    Že ty jsi pozorně nečetla laugh To řešení s Google doc už tady padlo a myslím, že se s ním počítá.wink
    Vskutku, počítá se s ním...

Jen tohle, dobří lidé, zprovozněte sami, já s dokumenty pana Googla nemám pražádnou zkušenost.cry

Jinak, je pravda, jak píše Markétka, tohle je asi pravý smysl setkání na Bartoničce. Nakonec, pokud nebude inspirace nemusí se psát, přece není nutné striktně vyžadovat  hotovou povídku. Stejně tak hodnocení vzniklých prací, kdo nechce, nemusí hodnotit, pak jen spočítáme průměr.

Myslím, že za vyzkoušení by tenhle systém stál.
    Flaubert
    Oj oj, to víš, že jsem to proletěla očima, ale o pozorném čtení nemohla být řeč. :-D

Jerry, neboj, zaučíme, ukážeme, je to fajn věc. Kdybychom zase někdy tvořili nějaké společné dílo, budeš Google Documents potřebovat! ;-)
    To víš, přece jenom, prostý chlapec z venkova a tyhlety novoty mne musí někdo naučit... laugh
    Flaubert
    Vážení přátelé a kamarádi, moje železné zdraví začalo trochu rezavět. Spolek lékařů mi objevil srdeční arytmii, asi nic vážného, nicméně hodně nepříjemného. A rovnou se to musí nějakým operativním způsobem řešit. Problém je v tom, že mi předhodili termín jakési drobné operace právě na den, kdy jsme se měli sjíždět na Bartoničce. Takže mezi dny 25. a 27. srpna budu mít asi jiné starosti, než tvořit nějakou povídku.
    Proto se Vám všem omlouvám, ale letošní ročník bude muset být bez naší účasti a s vámi budu jen v duchu. Už jsem psal Markétce, která se naštěstí nějaké té organizace ujme a spolu se uvidíme až za rok.
    Flaubert
    Ajaj, tak to se nedá nic dělat Jerry, hlavně ať vše dobře dopadne a ty si dáš zdraví do kupy.
    Držím palce.

Jinak já budu vyrážet z Pardubic opět autem, takže mohu někoho vzít (už teď počítám s Marketou:-) )
    Jejda! Courám se po dovolených a toto mi uniklo. No, hlavně aby byl Jerry zase v pořádku. Budeme držet palce a přejeme, aby bylo zdraví znovu nejen železné, ale přímo kované.
    My dorazíme asi podobně jako loni, o pár hodin později. Cestou si budeme muset vyzvednout mrně na táboře. Tak to nás trochu zdrží.
    Super, Mirku, budu moc ráda za svoz. :)

Takže kdyby měl někdo nějaké organizační záležitosti, můžete mi napsat a já to nějak vykoumám. :)

Jerry: Nevím, jestli ti došly zprávy ode mně, zatím nedorazila žádná odpověď. Musíme spolu dořešit tu zálohu. ;)
    My jsme se dnes vrátili ze světa, tak se teprve rozkoukáváme. Ono mi v podstatě nic není, takže spíš je naše neúčast proto, že se rozhodli dát mi právě tenhle termín jakési minioperace.
    Markétko, jde jen o to, že jsem Bartoníčkovým poslal zálohu 840.- Takže navrhni, jak to vymyslet, jestli mi je pošleš a pak to vybereš, nebo nejdřív vybereš a pak pošleš.
    Budu v duchu s vámi, až do mne budou cpát jakousi podivnou hadičku asi tak metr dlouhou směrem k srdci a pak nějakým způsobem cosi vypalovat...
    Flaubert
    Tak mi, Jerry, pošli číslo účtu, já ti penízky pošlu a o zbytek už se potom šábneme s účastníky sletu. :)
    Tak s Markétkou celý sraz průběžně dolaďujeme, pro letošní rok je tedy ona šéfem akce... :) Bartoníčkovi o tom vědí, peníze jsme si spolu vyrovnali a já budu s vámi pouze v duchu. Do nemocnice si s sebou vezmu nějaké ty komunikační prostředky, takže třeba stvoříme nějakou vzájemnou relaci...
    Flaubert
    Třeba tě ten špitál bude inspirovat k nějaké povídce. A třeba vznikne nějaké další nezapomenutelné dílko.
    :O)
    Komunikačních prostředků budeme mít asi dostatek i na našem konci. A určitě budeme zvědaví, jak se ti daří.
  • LucieLucie Komentářů: 423
    Ahoj všem, nějak jsem ted forum zanedbávala, mám trošku víc starostí. Jerry, moc držím palce, škoda, že ti to vyšlo zrovna na tenhle termín. No a já se bohužel taky ze srazu omlouvám. Opravdu mě to mrzí, protože jsem se na vás po roce moc těšila. Padla mi do toho dovolená, která se nedá o víkend zkrátit. :-(
    Jak tak koukám, vypadalo to, že letos bude Bartonička naplněna pomalu k prasknutí a nakonec nám to nějak prořídlo...
    Za sebe tedy potvrzuji, že s Bartoničkou počítám a jedu. Raději jsem napsal do mailu Vojtovi a Jítě, aby účast potvrdili tady na foru, abychom tedy věděli kolik nás nakonec opravdu bude.
    A co někdo z novějších tváří, nerozkýve se k účasti?
    Mirku, to víš, že mne to štve, zkoušel jsem to s nimi nějak ukecat, ale dali mi pevný termín a těch vyšetření je prý moc. Takže příští rok už bych se dostavil, i kdyby mne na Bartoničku měla dovézt sanitka i se stojanem na kapačku... :) V každém případě budu s vámi v duchu, až do mne začnou ládovat tu metrovou sondu. Teď momentálně je mi docela OK, ale prý se to může stát kdykoli a komukoli. Lucka asi ví, o čem mluvím. Lucko, píchli mi Adenocor, sice to bylo hnusné, ale srdce mi stopli a nastartovali.
    Flaubert
    Jasně Jerry to já chápu, že se občas prostě vyvrbí něco co nemůžeme ovlivnit a změní nám plány (a zdravý je prostě nejdůležitější)... je to sice škoda, že jak ty tak Lucka nakonec nemůžete, ale nedá se nic dělat. Tak příště! :-)

Jinak Jítě se nějak nedařilo přihlásit, tak mám vyřídit, že s Bartoničkou počítá taky.
    Na potvrzení od Vojty čekáme...

Takže pokud dobře počítám, potvrzená účast zatím je:
    Mirek (1x)
    Marketa (1x)
    Jíťa (1x)
    Willi s rodinou (3x)

Abys mohl komentovat, musíš být přihlášený nebo registrovaný.