Plkám, plkáš, plkáme.

1303133353659

Komentáře

• Alex MysseAlex Mysse Komentářů: 237
    Všem vám Vánocím veselé přátky! :)
  • MarketaRMarketaR Komentářů: 733
    Milí pisálci, 

i já se přidávám s přáním krásných Vánoc a pohodového Nového roku, ve kterém ubyde starostí a naopak přibyde obrovská touha tvořit a obšťastnit náš svět nějakým tím veledílem. Ať vám to píše! :)
  • renenekudarenenekuda Komentářů: 124
    I já vám přeji mnoho inspirace do života a upřímně za všechno díky!

PF 2016
    Boss
  • jerrymungojerrymungo Komentářů: 1,767
    Tak Šťastné a veselé všem, doufám, že jste pod stromečkem našli kromě obligátních ponožek i pytel inspirace a chuti do díla.laugh

René, k tobě osobně: Nevím, za co nám děkuješ Ty, naopak, my bychom měli moc poděkovat Tobě za to, že jsi tohle báječné fórum založil, držíš nad námi ruku a dal jsi dohromady skvělou partu fajn lidí.

Psaní je psí život, ale je to jediný život, který stojí za to žít.
    Flaubert
  • Mirek H.Mirek H. Komentářů: 373
    Díky René, letos mi to výjde a tak štědrou nabídku na miniakademii využiji :-)
  • renenekudarenenekuda Komentářů: 124
    No tak to se mooooc těším!
    Boss
    Tak, dobří lidé, další rok za námi.

Pro někoho dobrý, pro někoho zlý... Ale přeji vám, aby ten nastávající byl co nejlepší, aby vám to psalo, aby jste našli inspiraci ve všem okolo, aby jste se obklopovali jen dobrými lidmi a aby jste si za rok touhle dobou mohli říci, paráda, rok 2016 se vydařil.

Dál budeme psát, dál si budeme glosovat naše díla, dál si tu budeme povídat o lecčems...

A za chvíli už tu bude Bartonička 2016... Asi tradičně na konec srpna. koukám na kalendář, dobré datum by mohlo být 26. - 28. srpna, ale to jen tak jako nástřel, budeme upřesňovat, jak se to komu hodí a třeba kromě štamgastů přivítáme i nové literární duše...

Tak se mějte...laugh
    Flaubert
  • williwilli Komentářů: 508
    Rok to byl bláznivý, alespoň v mém případě a uvidíme, v jakém duchu proběhne ten další. Všem vám přeji za celou naší rodinu hodně štěstí a zdraví a abyste do něj vkročili tou správnou nohou.

V+S+L
  • AdharaAdhara Komentářů: 64
    Neprehrýzla som sa všetkými 33 stránkami plkov, vyjadrím sa preto k pôvodnej téme. :-) Ja som si to tu „oťukávala“ mesiac z prostého dôvodu, že od registrácie sa mi nedarilo prihlásiť. Napokon sa to ale nejako podarilo. O písaní (aj o mnohých iných veciach, ale keď už sme raz na tom literárnom fóre...) diskutujem veľmi rada. Tak snáď tu budem mať s kým. Pri prezeraní dátumov pridania príspevkoch v niektorých témach sa však zdá, že som sa s najväčším ruchom o nejaký ten rok minula. :-(
    Neboj se, to jsou takové etapy, někdy se to tu rozpovídá, někdy je klid, ale to zdravé jádro o sobě ví, nakonec, už jsme prožili tři srpnové víkendy společně v tvůrčím duchu... wink

Ale je to tu fajn, spolek amatérských psavců, kteří si předhazují ke kritice svoje díla. Ale protože se známe, víme, co od sebe čekat, každý z nás už má jakýsi svůj vlastní styl.

Samozřejmě, i ty můžeš komentovat a kritizovat jakýkoli příspěvek, který tu najdeš. Je to dokonce i žádáno...smile

V každém případě se tu zase rozjedeme, to víš, nikdo moc času nemá...

A jedna věc, kterou tu píšu každému nováčkovi - Máme tu zavedeno všeobecné a bezpodmínečné tykání. laugh Nekoukej na věk a zásluhy... A jsem rád, že se tu objevila zase po čase nádherná slovenština, můj zamilovaný jazyk. Kdysi v Čechách nevycházely knihy, které jsem chtěl, takže třeba Letisko, Krstný otec a spoustu dalších jsem si vychutnal slovensky.
    Flaubert
    Jak píše Jerry, je nás tu pár aktivních a i když nastanou mnohdy etapy ticha, víme o sobě. :-) Holt ne vždy je dostatek času sedět na fórku. :-)
    Spousta lidí se tady jen mihne, ale to jádro je, řekl bych docela stabilní :-). Ona srpnová Bartonička hovoří za vše :-). (A za sebe mohu dodat, že to bude fajn, až se v létě zase sejdeme)

Já myslím, že není důvod, proč by se v srpnu čtvrtá Bartonička zase nemohla konat. Psali mi Bartoníčkovi, že se na nás už těší, byli jsme dobří zákazníci, neměli s námi žádné problémy.

Flaubert
  • AdharaAdhara Komentářů: 64
    To poznám, sama som roky bola v takej komunite pisálkov, kde sa vytvorilo akési zdravé jadro. Mali sme aj stretávky. Bohužiaľ sa zdá, že aj to zdravé jadro napokon padlo a zostala som na pôvodnom serveri sama, ja, posledný mohykán. :-) Aj preto som to prišla skúsiť sem.

K tomu tykaniu – možno by to chcelo nejaký všeobecný návod pre nováčikov, aby si to nemusel každému písať zvlášť. :-) Ale vek sa tu ani nikde nezobrazuje, nie? A veľmi ma teší, že moja slovenčina tu nebude problém. Toho som sa totiž trochu bála. Síce už mnoho rokov sa pohybujem na českých fórach, ale tie sa doteraz týkali len astronómie a kozmonautiky. Literatúra je predsa len oblasť, kde aj ten jazyk môže byť dôležitejší.

A kritika príspevkov? Uf, na to zatiaľ len zbieram odvahu... na iných serveroch som sa nakritizovala poriadne a tiež som si za to už všeličo vypočula, čo ma priviedlo k úvahám, či to má vôbec zmysel. Jeden by si myslel, že keď človek zavesí príspevok na web, tak asi chce počuť názor druhých naň, ale na moje veľké prekvapenie to tak častokrát nie je.
    Asi všude se vytvoří skupina lidí, kteří celou komunitu drží při životě, nás věrných je tu asi deset a občas se tu objeví noví lidé. A s nimi je trochu problém. Už mnohokrát se stalo, že se tu přihlásil nováček, předhodil nám svoji prvotinu a čekal chválu. Jenže těžko se chválilo něco, co k chvále nebylo. Takže se urazil a víckrát se  nepřihlásil. 

Není to marný nápad, napsat jakési univerzální uvítání nováčků, ale zase tolik se jich tu neobjevuje. Věk se opravdu nezobrazuje, o to je pak větší legrace, když se sejdeme osobně a jsme v rozpětí třeba čtyřiceti let. Ale ono je to tak, když si tady třeba ve svých dílech prozrazujeme leccos osobního, tykat je lepší.

Slovenština samozřejmě problém není, naopak, je vítaná. My všichni, co tu jsme, ji asi nebereme jako cizí jazyk... Astronomie a kosmonautika, nádhera, taky do toho lehce a přísně amatérsky dělám. Takže mám i vztah ke sci-fi, občas se tu i něco takového objeví.

A ke kritice sbírat odvahu netřeba, my ji tu bereme, pokud je přátelská a k věci. Přece jen, cizí oči zase vidí něco víc. A vůbec, když třeba píšu přímo bez kontroly, leccos přehlédnu. Takže neboj, tady tě nikdo za to, co napíšeš, nějak proklínat nebude. 

My jsme si tu vymysleli leccos, třeba několik workshopů, docela jsme se vyřádili. A nejlepší to bylo při našich každoročních srazech, když se pomocí Příběhovače nechalo vygenerovat téma a bylo třeba do druhého dne napsat povídku... proto se tu v profilech objevují i tituly Mistr pisálek. A jako velké téma jsme tu vymysleli jakýsi příběh na pokračování, který bychom psali všichni. Docela se to rozjelo, příběh se začal rozvíjet, ale momentálně to nějak usnulo. Najdeš to dílo i tady na fóru. Jmenuje se to Radek, alespoň zatím. Mám rozepsané další pokračování, a ostatní přispívající odpadávali, protože se báli, aby to nezkazili... Ale přitom je to spíš legrace. 

To jen tak, abys věděla, kam jsi se to dostala...laugh
    Flaubert
    Tak opět přihodím nějaký ten typ na knihu.

V poslední době mě oslovila kniha Jana Poláčka - Spěšný vlak CH.24.12.
    Je to alternativní historie, podařený civilně pojatý příběh z období po vítězství Třetí říše ve 2. světové válce.

Myšlenkou silný je i Konec stříbrného věku (J. Cucui). O tom jak zredukovat důchodovou populaci…Jen podle mě autor téma úplně nevytěžil a zbytečně se zaměřil jen na boje mezi důchodci. Ale i tak to bylo zajímavé.
    Skvělé tipy. Koukal jsem se na obě knihy v nabídce naší knihovny, mají je tam, tak při nejbližší příležitosti jdu po nich. laugh

Podle toho, co jsem si o nich přečetl by to bylo přímo pro mne... Alternativní historie, to já rád. A problematika důchodců, to už se mne bude taky brzo týkat... wink

Mirku, dík za tip.

Flaubert
  • masenkamaskovamasenkamaskova Komentářů: 296
    Tak sem zase čas od času zabrouzdám...a koukám, že se nám objevilo něco nového, to je super :-) Já mám bohužel stále tak nějak vymlouvací období na nedostatek času (a maturitu a tak...). Jenže sem pořád nakukuju, protože mám chuť. Psát. I když mi to teď moc nejde. Ale ono to půjde :-D Mám trochu pocit, že se začínám hledat...tak doufám, že se najdu a bude to fajn. Takže, máte se? Píšete? Chtěli byste to tady oživit? 
    Psaní je cesta jak zažít to, co se vám v reálném životě nemůže stát.
    o psaní jinak...

To je fajn, že neustále nakukuješ :-) i to, že jsi i trochu rozhýbala stojaté vody (lehce se to tu sice hýbe, ale mohlo by být líp :-)). Když ses zeptala na psaní, tak za sebe mohu říci, že teď mám rozepsanou povídku - sice jsem myslel, že v tuhle dobu bude již dopsaná a příští týden ji přihodím na fórko, ať jenom nekomentuji a ostatní mají možnost okomentovat mou práci :-), ale jde to nějak pomaleji než jsem myslel, tedy spíš se to rozrůstá. Zatím mám cca 12 000 znaků (tedy necelých 5 stran) a konec v nedohlednu. Měl jsem rámcovou představu, nějakou tu scénu a při psaní na mě vykoukla spousta věcí z pozadí (kvůli motivaci hrdiny a celkového pozadí situací, proč to zašlo tam, kam to zašlo), takže jsem si udělal odbočku k domyšlení všeho možného.

A teď si musím dát do neděle pauzu, abych stihl nakreslit návrh na rytinu. Pak na to hodlám opět sednout a snad i příští týden dopsat…a pak ještě nechat chvíli odležet (pak doladit a seškrtat) než to sem předhodím. :-)

A abych zase přidal i nějaký čtecí typ, dočítám právě: Když smrtelníci spí (Kurt Vonnegut Jr.) a některé povídky jsou moc hezké.
    Nelze odolat a nenakukovat :-D

Já jsem napsala povídku do soutěže...sama si nejsem jistá, kde se to ve mně vzalo. Možná ji sem někdy přihodím. Jak tak píšeš o své povídce...že má tolik a tolik znaků. Nevím, kdy se to stalo, ale já jsem nějak začala počítat délku podle slov. Možná kvůli prográmku, ve kterém píšu druhý díl knihy. Je to zvláštní :-D

To rozrůstání je sakra problém občas. Mně se to stává často. Postava najednou začne moc myslet, moc konat a už to není jen tak jednoduchý příběh jako na začátku. Tak uvidíš, jak to dopadne - a pak se určitě pochlub. Pokusím se přečíst a napsat komentář ;-)

Taky čtu. Jsem nemocná a do ničeho jiného se mi nechce. Mám za sebou několik anglických knih, zhruba 1000 stran za poslední dva týdny. Ale teď budu muset zase k povinné četbě k maturitě. Na to, že jsou to dobré knihy, se mi do nich moc nechce.
    o psaní jinak...

Jejda, Míša sem našla zase cestu... Už jsem myslel, že jsi se nám někde ztratila... laugh A na tom avataru  ti to opravdu sluší, opravdu pěkné děvče, stařík nad hrobem si taková slova už může dovolit...laughlaugh

Tak jen nakukuj a piš! Třeba tě konečně zlákáme na Bartoničku, asi se bude konat i letos. Ale je fakt, že jsme tu nějak usnuli a místo tvorby začínáme spíš teoretizovat.wink Ale oživit to tu, by to chtělo. Já sám mám rozepsáno několik nesmrtelných děl, na kterých střídavě pracuji podle nálady. Ale jde to ztuha. Ale nějak mne ani nenapadlo, sledovat počet znaků... spíš to, jestli jsem napsal všechno, co jsem chtěl. A když se dílo daří a rozrůstá, co jiného si přát...

Hlavně se nám uzdrav a zastav se tu častěji!
    Flaubert
    Standardně mi o délku nejde, ale v tomto případě jsem to nemohl jen tak přejít…, ona ta zmínka o počtech znaků byla hlavně z toho důvodu, že prvotní nápad byl jednoduchý, spíš taková situační věc a podle toho měla vypadat i ona povídka. Zkrátka mikropovídka, která se záhy nějak roztáhla, nabrala trochu jiný směr a není stále u konce, i když jsem předpokládal, že text nepřesáhne 3 strany :-).

I když uvidím, až to dopíšu a seškrtám (většinou škrtám dost) :-)

A přestože dost teoretizujeme:-), je fajn že se objevilo pár nových autoru a diskutujících. Ale živěji by tu být mohlo, to ne že ne. :-)
    Tak jsem sem taky nakoukla a koho tu nevidím. Ahoj Míšo. :)

Nebojte, Bartonička to jistí, takže i když múzy občas trochu stagnují, tam vždycky něco napíšeme. Je tam krásně a jde to tam samo. Upřímně už se těším na léto a bartoničskou pohodu. ;)

Jinak já jsem na tom s psaním bídně. Nápady ke mně ale chodí, při procházkách se psem si tak v hlavě stavím svůj svět a nějaké příběhy se rýsují, momentálně jsem ale pohlcená prací a svým anglickým projektem. :D

Tak se budu těšit, co kdo stvoříte a ráda si počtu a okomentuju. S Mirkem už jsme domluvení, že? :)
    Nu,  jsem tu a snad se budu objevovat častěji... Bez psaní,  nebo toho teoretizování o psaní, prostě nemůžu existovat. Netuším, zda Bartonička vyjde,  letos je zatím těch plánů na dlouhé prázdniny moc a moc.

Jerry, díky za pochvalu fotky, kamarádka je šikovná fotografka, ono u ní snad ani nejde vypadat špatně  

Co se týče psaní, mám v hlavě jen útržky a nevím, co s nimi. Snad časem na něco přijdu ☺

Markétku taky ráda vidím (slyším, čtu?). Možná se mi podaří to tady trochu rozpumpovat... Jen abych nezapomněla na učení k maturitě. 
    o psaní jinak...

Tak maturantka, Míšo? To tady budeme v květnu všichni držet palce! :-)

Útržky jsou potvory, samy o sobě vypadají jako geniální, ale když se je člověk pokouší slepit k sobě, tak vznikne dost prapodivný útvar. :-D
    No jo, maturantka. Zatím nemám nic vypracované, vůbec se mi do toho nechce :-D Díky moc, snad to pomůže.

Kdyby ty útržky aspoň dávaly smysl...
    o psaní jinak...

• LucieLucie Komentářů: 423
    Tak mám za sebou první víkend Miniakademie tvůrčího psaní. Byl to nářez...laugh
    Také hlásím splněno :-) První víkend Miniakademie byl moc fajn a hlavně…byl plný inspirace. :-)
    Vy jste ale tajemní. Nějaké bližší info by nebylo? :-D 

Míša: Já si stejně myslím, že celá ta maturita i státnice jsou o tom, jak člověk dokáže improvizovat. :-D
    Tak abychom nebyli úplně tajemní, tak se řešila: Struktura příběhů, kompozice, důležitost začátků a konců, první věty a princip háčků, zápletka, celkově dynamika děje a postavy.

Jak nám tenkrát dělal René ochutnávku, tak to bylo v obdobném duchu (objevili se i ty věci co nám říkal tenkrát), jen tady toho bylo víc, podrobnější + praktické inspirativní úkoly. :-)

K tomu máme zadané téma na povídku, které si tvoříme za domácí úkol :-) a na závěr kurzu je budeme rozebírat. :-)
    Tak to budete moci na Bartoničce přednášet...  laugh
    Flaubert
Abys mohl komentovat, musíš být přihlášený nebo registrovaný.