Jaký je to začátek?

upraveno 19. září 2011 v Povídky
Přesdstavte si, že jste v knihkupectví (popř. v knihovně) a vybíráte si knížku. Máte jen málo času, žádné dlouhé čtení. Zaujal by vás tento úvod natolik, abyste si knihu koupili nebo půjčili?
Děkuji za odpovědi. Tohle je jenom první verze. Zajímá mě, co si myslíte a jaké jsou vaše připomínky.

Jakmile jsem otevřela oči, uvědomila jsem si, že něco je špatně. Měla jsem pocit, jako by měly zůstat navždy zavřené. Jako bych usnula a neměla se nikdy probudit. Snažila jsem si vzpomenout, kde to jsem, ale ihned jsem se zarazila. Nejen, že jsem nevěděla, kde jsem. Hlavně jsem vůbec netušila, kdo jsem.
Prudce jsem se posadila a rozhlédla se kolem. První, co mě na-padlo, bylo nemocnice. Všude kolem mě se nacházely přístroje a hadičky. Nejvíc mě ale zaujala zeď naproti. Strach se dral na povrch, měla jsem co dělat, abych nezačala křičet. Nemohla jsem dost dobře přemýšlet.
Zeď byla holá, až na jednu jedinou obrazovku. Těch několik pís-men a číslic mi vyrazilo dech: V kómatu 741 dní. Co to má zname-nat? Neměla jsem však čas, přemýšlet, co to znamená.

Komentáře

 • Na první přečtení se mi zdá úvod trochu otřepaný. Když jsem si to přečetla už počtvrté, tak jsem se přistihla, že mě vlastně zajímá, jak to bude dál, ale v knihkupectví bych asi 4x nečetla. Šance tu ale je, protože já málokdy vybírám knížky podle první věty a většinou je otevírám někde uprostřed. :-) Když ještě upravíte "češtinářské" ( nemocnice byla a ne bylo) a stylistické (opakování slovesa znamenat v posledních dvou větách) drobné prohřešky a přijdete s překvapujícím příběhem, těším se na další příspěvky.
 • Abych pravdu řekla, mě osobně zaujal úvod hned na první přečtení a rozhodně bych si knihu půjčila nebo koupila. Mám takové úvody ráda. První věta mě okamžitě praskla do očí a já hned začala přemýšlet nad tím, co je špatně, co se stalo a nutilo mě to číst dál. Úvod bych ale zakončila tou větou "Těch několik pís-men a číslic mi vyrazilo dech: V kómatu 741 dní." Ty další dvě věty už mi tam přišli trošku navíc, ale to je pouze můj názor. V každém případě, já za tento úvod dávam jedno velké plus. :)
 • Děkuji moc za komentáře a připomínky. Pokusím se zlepšit, co to jen půjde a vaše názory mi moc pomohly.
 • HankaHanka Komentářů: 10
  Mě tenhle úvod určitě zaujal, ale několik výhrad bych měla. Poslední dvě věty bych klidně smazala nebo tam nechala jen jednu. "Co to má znamenat? Neměla jsem však čas, přemýšlet, co to znamená." Sloveso znamenat se tam objevuje dvakrát a zní to trochu podivně. Poslední dvě věty v prvním odstavci bych asi spojila dohromady, nějak mi to vyznělo líp.
  Říkáš ale, že je to první verze a první verze nejsou dokonalé. Když to trochu upravíš, věřím že něco skvělého z toho vznikne. :) Držím palce! Hanka
 • masenkamaskovamasenkamaskova Komentářů: 296
  Děkuji Haní, ty dvě věty na konci tam vážně trochu nesedí. Díky za podporu a rady :)
  Psaní je cesta jak zažít to, co se vám v reálném životě nemůže stát.
  o psaní jinak...

 • Souhlasím, ukonči to už po větě "V kómatu 741 dní." Vyzní to pak víc dramaticky :) Tedy, pokud už není pozdě a kniha neleží na pultech... :)
  Jinak úvod je to zajímavý, krátký (což je plus), jen bych souhlasila s tím, že je trochu otřepaný. Ne, že bych četla hodně knížek, co takhle začíná, ale myslím, že je to vcelku běžný úvod. I já chtěla napsat příběh s podobným prologem :D To však nic nemění na tom, že úvody ála "otevře oči a všechno je špatně" stále na čtenáře fungují :)
Abys mohl komentovat, musíš být přihlášený nebo registrovaný.