fantasy - problém

upraveno 18. únor 2012 v O tvůrčím psaní
Zdravím všechny. Již delší dobu sním, že napíšu svojí knížku. Byl bych rád, kdyby se mi na papír podařilo dostat můj svět a tak jej přiblížit i ostatním. Jedním z problémů, na které narážím, jsou slova a označení, která se váží na náš svět. Tak například vím, že by mi čtenář snad odpustil křest - i když Kristus v mém světě samozřejmě nebyl, není a nebude. Jak ale postupuji dál se svou inspirací, nevím, jestli by mi veřejnost odpustila takovou ferratu - už jen z toho důvodu, že spoustu lidí neví, co to je. Ta by se nedala zas tak těžko opsat, ale jsem si jistý, že dříve či později narazím na něco podobného. Jaký máte na toto názor vy? Děkuji všem :)

Komentáře

• Mám podobný problém: můj svět je jiná planeta u jiné hvězdy, takže nemůžu používat termín slunce, ale s tím se dá žít. Tohle a další věci se snažím opsat jiným způsobem a jde to! V tvém případě může být křest "zasvěcení", nebo si můžeš vymyslet vlastní obřad. Ferrata je označení pro jištěnou turistickou horolezeckou cestu - myslím že ten termín vůbec nemusíš používat (pokud tedy v tvém světě neexistuje turistika), stačí vysvětlit, že kolem krkolomných stezek vedoucích skrze skály jsou jistící lana, kterých se dá přidržovat.
  • adamakadamak Komentářů: 1
    Já bych řekl, že je úplně jedno jestli použijete termín slunce či slova, která vystihují život na Zemi. Zkuste přečíst Tolkiena, používá slova, která se používají všude na světě používá normální kalendář nikoliv svůj vymyšlený. Vzpoměňte si na film když u Froda v Roklince seděl Gandalf a ten mu říkal, který je den a měsíc. Řekl bych, že je to fuk...
  • Myslím, že i v astronomii se používá označení slunce i pro jiné soustavy, jen to není Slunce s velkým S. Jinak setkávám se s podobným problémem taky, někdy mi mí beta-readeři vrací ten text s tím: "Tohle se tam vůbec nehodí." Použiji to tak nějak mimoděk a ani si to neuvědomím.
    Na druhou stranu mě baví vymýšlet různá přirovnání. Pracuji v prostředí s jiným náboženstvím a narazila jsem na problém, kdy bych napsala: "Bože můj!" Že to nezní tak divně? Normálně ne, ale z úst Boha to asi není to pravé ořechové.
    Pak jsou ale okamžiky, kdy jsem na sebe hrdá, jak hezky jsem to vymyslela pro tu jejich kulturu. Třeba když rozzuřený náčelník říká svému sluhovi: "Nechť je ti Bůh smrti milostivý, jestli to neuděláš, protože já rozhodně nebudu!"
    Je to jen na tobě jako na autorovi, jak si s tím pohraješ. Ale myslím, že právě tohle je jedna z věcí, která dělá běžnou fantasy lepší ;)
  • GennieGennie Komentářů: 56
     Já osobně souhlasím se všemi názory, které tu již byly řečeny. Já osobně věci nenazývám konkrétním názvem, ale zkrátka to popíši. Například proces křestu-vypíšu, jak to postupuje, co se děje a doufám, že si čtenář domyslí, o co se jedná.

Se sluncem je to jednoduché-hvězda, kterou naše planeta obíhá, zkráceně něco jako "naše hvězda". A ferrata zde již byla řečena. 

Zkrátka bych to zkusila popsat, nenazývat. Takový je můj názor.
Abys mohl komentovat, musíš být přihlášený nebo registrovaný.