Želva a zajíc

Alex MysseAlex Mysse Komentářů: 238
upraveno 10. prosinec 2015 v Povídky

Jako vždy bylo hřiště u základní školy o víkendu prázdné. Tedy skoro prázdné, na běžecké dráze stála jediná postava se dvěma přepravkami. Z jedné právě vytahovala želvu; z druhé králíka.

Monika, která šla okolo hřiště do obchodu, tuto postavu zahlédla a poznala v ní svého spolužáka Jakuba. Toho ještě nikdo nikdy neviděl kvůli jeho tělesné konstrukci sportovat a tak jí přišlo podezřelé, co tam vůbec dělá. Mamka musí na nákup prostě počkat.

„Ahoj,“ došla k němu.

„Jé, ahoj,“ trochu nadskočil Jakub.

„Jdeš cvičit? To se cení.“

„Ani náhodou,“ odsekl.

Monika chvíli zírala na zvířata. Králík okusoval trávník a želva mířila na druhou stranu hřiště k cílové rovince.

„Sleduj,“ řekl Jakub, vytáhl startovací pistoli a vystřelil do vzduchu. Teď nadskočila Monika.

„Nevěřím, že králík tu želvu doběhne,“ řekl jen tak mimochodem a sledoval, jak zvíře utíká za želvou. „Brácha mi vysvětloval něco o konvergentních a divergentních řadách, ale mě se to prostě nezdá. Vždyť logicky ho nemůže předběhnout, ne?“

Monika mu něco začala říkat, ale on ji neposlouchal. Oči měl jen pro králíka. Jak se zvíře přibližovalo k želvě, spolužačka zpomalovala v řeči.

„Najednou nemáš co říct, že?“

Něco ovšem bylo špatně. Králík by zcela určitě neměl viset ve vzduchu; stejně tak kamarádka by se neměla jen tak zarazit uprostřed věty. A školník se neměl zastavit uprostřed pádu, když zakopl o obrubník běžecké dráhy.

„Mončo?“ zamával jí rukou před obličejem. Žádná odezva.

Jakub se rozeřval štěstím. Teď to všem natřel. Má pravdu, králík nedokáže předběhnout želvu. Jeho nadšení trochu opadlo, když si uvědomil, že je všechno nehybné. Ale to nevadí, myslel si, prostě udělám… co vlastně udělám? Napřed to přece oslavím.

Slavil, ale neměl z toho radost. S jídlem měl problémy, sáčky se neotvíraly snadno, voda nevařila a proviant z jeho okolí rychle mizel. Stále mu nedocházela podstata věci.

Tu pochopil až po nějaké době samoty. Už nikdy si nepromluví s rodiči a s kamarády. Jídlo dojde, protože nic neroste. Vzduch z okolí bude mizet, pokud se nebude přemisťovat s místa na místo. A co bylo nejkrutější, prožije celý život a zemře, aniž by si toho kdo všiml.

Sedl si za zem a brečel. Pak se naštval, pak obviňoval bratra, že mu to pořádně nevysvětlil. Nakonec tuto realitu přijal.

Cestoval po světě a procházel se po nejslavnějších místech planety. Byl svým způsobem šťastný, ale cítil se strašně sám. Na sklonku života se vrátil zpátky na hřiště, aby si připomněl, kde toto všechno vzniklo. Sklonil se ke zvířatům a dlouho je pozoroval; zkoušel s nimi promluvit, ale jak celý život nepoužíval řeč, slova mu drhla v puse. Na některá si ani nevzpomněl.

Pak vstal, v duchu poděkoval králíkovi za zničený život a vší silou ho nakopl.

Zvíře se v kotrmelcích dostalo před želvu, kde zůstalo ležet. Pak se otřepalo a odkulhalo pryč. Školník spadl, Monika v dáli dokončila větu.

„Mča,“ pokusil se vykřiknout Jakub a se slzami v očích kulhal směrem ke spolužačce. Ta viděla jen zarostlého staříka, jak se blíží k ní a tak strachem utekla.

Jakub se snažil vysvětlit nejdříve na policii, že Monice nechtěl ublížit, ale jeho huhlání nikdo nerozuměl. Pak se snažil celou eskapádu s králíkem vysvětlit na psychiatrii, ale tam ho také nikdo nepochopil. Zbytek života prožil na uzavřeném oddělení. Ale byl rád, že je kolem něj rušno. Navíc to všem natřel.

Komentáře

 • Mirek H.Mirek H. Komentářů: 373
  Jako mnohokrát před tím, máš zajímavý nápad.  Jde vidět, že jsi text pečlivě doladil.wink

  Myslím si, že nápadu by slušelo delší zpracování, víc rozebrané, aby se dal vytěžit. Navíc je tam spousta nezodpovězených otázek.

  Proč se vlastně svět zastavil? A proč se to nedotklo Jakuba?

  Cestoval po světě a procházel se po nejslavnějších místech planety. - jak cestoval? Všude pěšky? Jak se dostal přes oceán atd. atd.

  A pak:  Slavil, ale neměl z toho radost…. Byl svým způsobem šťastný, ale cítil se strašně sám. … poděkoval králíkovi za zničený život - obecně by pomohla rozehraná psychologie postavy a delší zpracování jak jsme již psal, aby se ukázalo, jak to vlastně celé vnímá, že z prvotního nadšení se postupně život změnil v zahořkly apod.

  A ještě pár postřehů.

  Hned úvod a hřiště, píšeš prázdné, skoro prázdné - protože tam je Jakub, když se čas zastaví, je tam i školník… - asi bych dal jen něco ve smyslu, že hřiště bylo skoro prázdné a v jedné z postav poznala Monika Jakuba…

  „Ahoj,“ došla k němu.
  „Jé, ahoj,“ trochu nadskočil Jakub. - samotný pozdrav v  dialogu je divný... když už bych tam ten pozdrav dal tak rovnou i se zbytkem (a bez toho to se cení).  Tedy: Ahoj, jdeš cvičit? atd.

  A další otázka: Jak Jakub docílil toho, že králík po výstřelu běžel za želvou a neutíkal někam jinam, pryč přes trávník?

  Takže i když se to četlo hezky, a je to zajímavý nápad, mám příliš nezodpovězených otázek, které mi už při čtení hlodaly v hlavě… proto jak jsem hned  v úvodu říkal. Tady by si nápad zasloužil více rozepsat.smile
 • Alex MysseAlex Mysse Komentářů: 238
  Mirku, děkuju :)

  Až budu vydávat knížku, můžu si tě najmout jako editora?

  Připisuji si ke svým poznámkám dvě otázky, abych se pro příště vyhnul nelogičnostem:
  • Je to možné?
  • Je to uvěřitelné?
  A taky nějak potřebuji posunout tu hranici 600 slov, kterou obvykle nepřekročím. Zjišťuji, že i ty dvě stránky jsou strašně malý prostor na to, vyjádřit víc věcí současně...
 • jerrymungojerrymungo Komentářů: 1,795
  I já uvažuji o Mirkovi jakožto literárně-pravopisném dohledu a už jsem mu slíbil, že bude uveden na třetí straně mých Sebraných spisů...

  Mimochodem, Vojto, ty dva body jsou skvělé. I ta největší vymyšlenost by se měla těmi dvěma body řídit.
  Psaní je psí život, ale je to jediný život, který stojí za to žít.
  Flaubert
 • Mirek H.Mirek H. Komentářů: 373
  Vojto, klidně :-) ale mé postřehy jsou pořád čistě amaterské, čtenářské :-) Ale když mohu, pomohu. :-) I když občas to může lézt na nervy. :-)
  A takový profi redaktor, ten by nám v textech objevil ještě spoustu věcí. laugh
 • kristynka13kristynka13 Komentářů: 32
  Zajímavý nápad, to určitě, ale - jak už napsal Mirek - spousta nevyjasněných věcí, tedy spousta otázek, která čtenáře hlodá.

  Sama bych to napsala ještě hůř, ale myslím si, že umíš napsat lepší texty. Tady na té povídce jediné, co mě zaujalo, byl ten nápad. Nevím, čím to bylo - na vyhledávání konkrétních chyb tu máš větší odborníky :D.
Abys mohl komentovat, musíš být přihlášený nebo registrovaný.