Ukázky nejlepších úvodů světové i české literatury

renenekudarenenekuda Komentářů: 126
upraveno 20. srpen 2011 v O tvůrčím psaní
Zveřejněte zde nejlepší úvody vašich oblíbených knih, dramat či povídek, které každého ihned pohltí a již nepustí.
Boss

Komentáře

 • Ty hrůzy, jež neměly ještě osmadvacet let skončit (jestli potom vůbec skončily) začaly, pokud vím či mohu říci, lodičkou z listu novin, plující strouhou, zaplněnou deštěm. *Stephen King, To

  Jednorožka sídlila v šeříkovém lese a vedla osamělý život. *Peter S. Beagle, Poslední jednorožec

  “Takžes ty peníze nakonec sehnal?“ ptá se Kluk, co se mu říká Vrána. *Haruki Murakami, Kafka na pobřeží
 • Byl Eru. Jediný, který se v Ardě nazývá Ilúvatar. (Silmarillion, J. R. R. Tolkien)

  Na počátku stvořil Bůh nebe a zemi. Země byla pustá a prázdná a nad propastnou tůní byla tma. Ale nad vodami vznášel se duch svatý. (Bible)
 • Kyž se probudíte v den, o kterém náhodou víte, že je to středa, a všechno kolem připomíná neděli, začnete tušit, že něco není v pořádku. (John Wyndham, Den Trifidů)

  Jsem mýtus.
  Smrt nade mnou nemá moc, nemoci těla ani duch se mě nedotknou. Podívejte se na mně a jen stěží odhadnete, kolik mi vlastně je. Pravda je, že jsem se narodil Léta páně 1330, před více než 670 lety. (Michael Scott, Alchymista – 1. díl série Tajemství nesmrtelného Nikolase Flamela)
 • Představte si, že máte někomu zlomit ruku.

  Pravou nebo levou, na tom nezáleží. Jde o to, že mu ji zlomit musíte, protože když to neuděláte... no, na tom vlastně tak nezáleží. Řekněme, že vás nečeká nic dobrého, když to neuděláte.

  Takže se ptám: zlomíte ji rychle - křup, jé pardon, počkejte, uděláme improvizovanou dlahu - nebo to budete celé protahovat dobrých osm minut, občas přitlačíte v nejslabším místě, dokud doryčný bolestí nebude celý rudý a zelený a horký a studený a vůbec zcela nesnesitelný?

  No ano. Jistě. Správné je - jedině správné je vyřídit to, jak nejrychleji to jde. Zlomíte tu ruku, nalejete mu vodku a budete vzorným občanem. Nic jiného nepřichází v úvahu.

  Jenže.
  Jenže, jenže, jenže.
  Co když toho člověka na druhém konci ruky nesnášíte? Myslím opravdu z duše nesnášíte...

  -Hugh Laurie, Obchodník se smrtí.
 • Právě jsem dětem dočetla moc pěknou knížku. Začíná takhle:

  Malý domek s oprýskanou fasádou a zahrádkou zarostlou pivoňkami, těmi se starorůžovými okvětními lístky, které v japonských pohádkách bývají domovem duší - tak tedy domek i se zahrádkou i s knihou japonských pohádek a spoustou dalších knih stál v rovné a trochu pochmurné předměstské ulici.


  (Eva Prchalová, Hromnice aneb příběh tajemné stopařky)
 • Arto Paasilinna - Les oběšených lišek
  Ve starém honosném cihlovém domě na okraji stockholmské luxusní čtvrti bydleli mohovití občané jako například Oiva Juntunen, původem Fin a povoláním darebák.

  Maurice Sendak - Tam kde žijí divočiny
  Ten večer si Max vlezl do své vlčí kuže a zlobil a zlobil, až ho maminka okřikla: „TY DIVOČINO!“ a Max jí řekl: „JÁ TĚ SNÍM!“ Tak ho poslala bez večeře spát.
 • Jedno vám teda povím dokonalej není nikdo a proto se pod plivátko dává taky gumová rohož.
  (Winston Groom, Gump & Co. )
 • Na počátku bylo Slovo a to Slovo bylo u Boha, a to Slovo bylo Bůh.
  Umberto Eco - Jméno růže (jo, a pak taky evangelium podle Jana)
 • PeggyPeggy Komentářů: 6
  Blíží se půlnoc a je mi jasné, že jestli se do svého vyprávění nepustím teď, už ho nikdy nesepíši.
  - Roald Dahl - A nyní mne propusť v pokoji
 • Často mi na večírcích (vyhýbám se jim, seč to jde) s úsměvem tisknou ruku lidé, kteří mi potom, s nádechem radostného spiklenectví, řeknou: „Víte, já jsem vždycky chtěl psát.“
  Vždycky jsem se snažil být zdvořilý.
  Teď už odpovídám se stejným veselým nadšením: „Víte, já jsem vždycky chtěl být neurochirurgem.“

  Stephen King
 • "Všechny šťastné rodiny jsou si podobné, každá nešťastná rodina je nešťastná po svém."

  Anna Karenina (L.N.Tolstoy)
 • LucieLucie Komentářů: 424
  "Od té doby, co prezidentova mladá manželka následkem jeho experimentů v sexuální alchymii nečekaně povila kočku a co on sám čirou náhodou vynalezl originální výbušninu, jež popřela zákony newtonovské fyziky, neboť zcela ztrácela sílu dva metry od epicentra výbuchu, považoval se prezident nejen za adepta hermetických nauk, ale i za intelektuála. "

  Luis de Bernieres - Seňor Vivo a drogový baron  "Poprvé jsem Deana potka krátce nato, co jsme se rozešli se ženou. Měl jsem zrovna za sebou dost vážnou nemoc, ale o tom mluvit nechci, snad jen, že v tom byl ten svinskej rozvod a vůbec pocit, že všecko kolem mě je mrtvý. S příchodem Deana Moriartyho začíná v mém životě období, které se dá nazvat obdobím života na cestě."

  Jack Kerouac - Na cestě
 • masenkamaskovamasenkamaskova Komentářů: 296
  Krajina okolo severního pólu je Bohem zapomenuté místo, kde smrt přichází v nejrůznějších podobách. Geolog Charles Brophy zde strávil řadu let a zvykl si snášet strasti divoce krásné krajiny, ale žádná ze získaných zkušeností ho nemohla připravit na surový konec, který mu osud uchystal.

  Dan Brown - Pavučina lží

  V každý federální věznici v každým státě je nejspíš chlápek jako já - a mně to můžete věřit. Seženu vám balený cigára, pytlík tabáku s marjánkou, když k tomu máte sklony, lahvičku brandy, abyste mohli oslavit synovu nebo dceřinu maturitu, a skoro všechno ostatní...teda co má nějakej smysl. Ale vždycky to tak nebylo.

  Stephen King - Rita Hayworthová a vykoupení s věznice Shawshank
  Psaní je cesta jak zažít to, co se vám v reálném životě nemůže stát.
  o psaní jinak...

 • PokrmPokrm Komentářů: 29
  Úvod do povídky jménem "smutek":

  Jednou když jsem výjimečně kouřil, bylo mi velmi smutno a já nevěděl, co mám dělat, abych se rozveselil. Chodil jsem po kolenou z kouta do kouta, plazil se po stěnách z pokoje do pokoje, a namísto toho, co bych někomu zavolal, mlátil jsem do telefonu botou. 

  Potom jsem se pohádal skoro se všemi jablky, co jsem našel doma, i když za nic nemohla. Nakonec jsem se opil a svými slzami pokropil polštář, který mě potom dokázal uspat na celou noc. - Pero le Kvet, Smutek

  Mimochodem, povídka má všehovšudy čtyři věty.
Abys mohl komentovat, musíš být přihlášený nebo registrovaný.