Stupidní povídka (zamyšlení)

jerrymungojerrymungo Komentářů: 1,675
upraveno 31. leden 2015 v Debatní kroužek
Tak mne tak napadlo, jestli je fakt možné, napsat vědomě blbou povídku, nebo ta blbost je spíše v neschopnosti autora a jaksi nevědomá?

Vida, u krbu je mrtvo...cry
Psaní je psí život, ale je to jediný život, který stojí za to žít.
Flaubert

Komentáře

• MikeHavliczekMikeHavliczek Komentářů: 882
     Jerry: podle mě to nejde. Chci říct, že všechny povídky byli supr ale myslím, že se o nich nedalo říct, že jsou vyloženě stupidní. Asi musí být stupidní autor :D

A ano, u krbu je mrtvo, ale nečekal jsem, že se to nějak rychle rozjede :D Dej tom čas, dřeva je dost :D

• MarketaRMarketaR Komentářů: 695
    Já vám nevím, spousta stupidních povídek vzniká tak, že se autor bere příliš vážně a pak si neuvědomí, že je jeho výtvor k smíchu. Ale vědomě napsat stupidní povídku - to je teprve dřina. smile Škoda, že mi ten workshop tak nějak unikl, ale najdu čas a přečtu si všechna "stupidní" dílka. ;)
  • jerrymungojerrymungo Komentářů: 1,675
    Zvláštní, Mike, já bych tu podmínku stupidnosti autora splňoval a stejně to nebylo ono... smile Asi to bylo v tom, Markétko, že jsem se vážně nebral vůbec, já se neberu vážně nikdy, natož při psaní díla. Stupidnost, myslím si, že by se dala vytvořit tak, že napíšu povídku, kde se absolutně nic neděje. To by bylo kolosálně blbé...

Třeba to jednou zkusím, až už nebudu mít co jiného k práci.
    Psaní je psí život, ale je to jediný život, který stojí za to žít.
    Flaubert
    Jerry, ty máš velice daleko do stupidního autora :D
  • williwilli Komentářů: 468
    Já myslím, že za skutečně stupidním dílem může stát jen smrtelně vážně myšlená ideologie. O tom svědčí vývoj dějin a nakonec i naše vlastní historie. A dokonce si dovolím tvrdit, že řada významných umělců si prošla svým stupidním obdobím. A dobří začali být až poté, co si to uvědomili.

Mně osobně stupidní díla nevadí - přehlížím je. Co mě děsí je cenzura a "ochrana čistoty víry". To je vlastně pojem z Planety opic (...původní filmové zpracování, to nové mě za srdce nechytlo). Stupidnost systému zosobněná v postavě Ministra pro ochranu víry je podobně výmluvná, jako Orwellův román 1984 nebo Farma zvířat. Nejhorší na tom ale zůstává, že vezmu-li jako příklad Farmu zvířat, zjišťuji, že se komunismu či fašismu týká jen okrajově. Jenže když jsem ji kdysi poslouchal na Hlasu Ameriky, nenapadlo mě to.

Člověk musí získat osobní zkušenost.

Všechna zvířata jsou si rovna. Ale prasata jsou si rovnější. To je nadčasově definovaný civilizační problém. Je tak závažný, že se už i některým prasatům přestává líbit.

Možná bychom neměli zaměňovat "stupidní" za "nezajímavý" = bez pointy a příběhu, nebo za "neumělý" = samá hrubka, špatný sloh bez talentu.

Mike správně píše - musí být stupidní autor. Ale to "stupidní" bych asi definoval viz výše. A taky doufám, že do té krabičky nezapadnu...
      Před nedávnem proběhl na fóru workshop s tématem Stupidní povídka. Výsledky nebyli až tak stupidní, jak autoři očekávali. Rozhořela se tedy diskuze o tom, zdali je vůbec možné napsat stupidní povídku, aniž by byl sám autor stupidní.

(pokračování v diskuzi z vlákna: http://www.forum.renenekuda.cz/forum/debatni-krouzek/debatni-krouzek/#p8172 )
  • LesaduhaLesaduha Komentářů: 4
    Určitě jde napsat záměrně stupidní povídku, když se třeba autor vžije do stupidně smýšlejícího člověka. Nebo ne? :-D
Abys mohl komentovat, musíš být přihlášený nebo registrovaný.