Workshop 3 - diskuze

2»

Komentáře

• williwilli Komentářů: 501
    Jedna maličkost se tam vloudila.... to moje mělo mít kratší název: "Až za hrob". Zařazení na konec je samozřejmě rozumné - teprve teď mi dochází, jak jsem ulítnul z formátu. Chci si to všechno v klidu přečíst a nemůžu naráz. Listovat pokaždé tak daleko by bylo na mašli :O)
  • Mirek H.Mirek H. Komentářů: 373
    Tak už jsem  si to vše přetáhl do wordu smile a jakmile budu mít chvilku (s časem  to teď bude tak14 dní u mě ještě nahnuté) rád  si počtu. smile
  • MarketaRMarketaR Komentářů: 729
    Konečně jsem se dostala ke čtení, tak načnu komentáře. wink

Vojta: Další miniaturka, tentokrát se mi ale zdá, že je to trochu nedotažené. Oceňuju nápad se zákeřnými zombie veverkami, ale celek mi moc nedává smysl. Proč tam Libor celou dobu jen seděl a nic neudělal, když věděl, že veverky nejsou nebezpečné? Možná by to chtělo víc rozepsat - jak se tam do sklepa dostali, proč tam jsou a jak dlouho, co jsou ty veverky zač a odkud se vzaly. Takhle je to takové neúplné..

Lucie: Myslela jsem si, že k tomu zaujmeš doktorské stanovisko, a jsem ráda, že jsi to udělala. Je to originální nápad, i když se přiznám, že ne všem termínům jsem rozuměla. laugh Taky se mi líbilo, že jsi zmínila emocionální upíry, protože ti jsou všude kolem nás a nikdo je za nadpřirozené bytosti nepovažuje (a pak že upíři neexistují!). Věděcké vysvětlení upírskosti bylo super. Povídce by možná prospěl nějaký ten dialog, aby měla lepší spád, ale to je jen takový návrh. wink

Jerry: Tvé pojetí upíra se může v klidu zapsat mezi tvé legendární nadpřirozené bytůstky vedle skřítků a čertů. laugh Nevím proč, ale tvého upíra jsem si celou dobu představovala jako typického kafkovského úředníka. Zajímavý nápad doplňuje tvé umění napsat text, který bez zádrhelů plyne a pobaví - prostě značka ideál. A pointa je taky super. Vážně, Jerry, jednou bych ti ráda něco vytkla, ale zatím se to nedaří. laugh

Míša: Napětí zdárně buduješ už od začátku (moje čtení vypadalo asi takhle: co kdo poznal? co kdo vzdal? co se děje? a to mě nutilo hltat text dál). smile Kdyby bylo takhle napsaný Stmívání, tak bych si ho i přečetla (věřím ti, že bys vynechala ty příliš sentimentální scény a dala tomu pořádný upírský šmrnc). Líbila se mi ta narážka na "zpopularizování" (taková krásná ironie) i to, že tvoji upíři nejsou žádní mazlíčci. Vážně, nechceš to Stmívání přepsat? laugh Skvělá povídka.

Willi: Neboj, hodnocení tvé povídky bude, jen si musím najít čas ji přečíst. Dodatečně dodám. smile
  • jerrymungojerrymungo Komentářů: 1,752
    Tak, dobří lidé a kolegové spisovatelé, i já jsem měl konečně víkendový čas na to, přelouskat naše díla a připodotknout několik slov.

V podstatě přikyvuji Markétce, mám podobný názor. Budu vás teď otravovat se svými třemi podmínkami dobré povídky, tak mne nekamenujte, když se tu zase objeví Nápad, Zpracování a Pointa... smile

U Vojty  bych řekl, že skvělý nápad je trochu zkažený ledabylým zpracováním a ne právě využitou pointou. Myslím si, že ten nápad je opravdu výživný a dalo by se z něj vytěžit krásné, trochu ironické a přitom napínavé povídání. Nápad s knězem a veverkami, ten by se dal krásně zpracovat a stvořit delší povídku. Votjo, zkus to s odstupem se k tomu tématu vrátit.

Lucka  napsala věc, ze které je vidět, že to lékařské prostředí opravdu zná. Lékařské termíny jsou tady docela na místě, i když i já se přiznám, že jsem občas znejistěl nad přílišnou odborností. Ale je to dobře napsané, psaní jaksi zevnitř, z pocitů je těžší, ale když se to umí, je to paráda. Sedí mi tu i ten přítomný čas, hezky se to čte. Jen jsem tu očekával nějaký překvapivější konec, nicméně asi hemoglobin 105 je hodně překvapivý...wink

Ke svému dílu  jen tolik, že jsem se opět při psaní královsky bavil, fantazie pracovala naplno a dokonce, jak píše Markétka, měl jsem i podobnou představu o svém upírovi jako ona. Už se těším, jak jednou něco napíšu a Markétka mi to ztrhá... laughlaughlaugh Nicméně, asi i v tom mém příspěvku je vidět, že není třeba brát život příliš vážně. Stejně z něj živí nevyjdete, jak říká klasik...

Markétko, opravdu depresivní povídka. Ale dobře, až profesionálně napsaná, čte se s chutí, pokud přijmu pravidla upírského žánru. Moc se mi líbí tvoje literární obraty a bohatá slovní zásoba, kterou umíš i skvěle používat. A nápad o tom, že upír má už dost své existence a chce počkat na první sluneční paprsky, to je opravdu originální, myslím, že tenhle nápad ještě nikdo neměl. Je to smutné, ale hezké.

Míšo, skvělé. Takhle podobně píše už vyzrálý autor, myslím, že za čas o tobě ještě hodně uslyšíme. Tady jsou všechny tři podmínky v rovnováze, nápad, zpracování i pointa jak mají být. Sice jsem se ke čtení Stmívání nedonutil, wink, ale asi je to tvoje oblíbená literatura. Tvoje dílko jsem si vychutnal, asi bych neměl co vytknout. Možná, abych jen nechválil, občas bych vytvořil delší větu spojením několika krátkých, dvouslovných. A jen tak zlehka všechno učesal a je to připraveno do tisku...wink

Tak, a willi. Fakt, ta délka opravdu odrazuje, v dnešní době, kdy je všechno v poklusu, tahle skoro novela je až poklidně dlouhá. Ale pozor, nikoli špatná! Ten nápad je vynikající! Kdyby mne něco takového napadlo, já bych si to taky vychutnal a kdoví, jestli bych nenapsal něco podobně dlouhého. Setkání s panem Neubauerem  je moc příjemné a když se čtenář začte, ani se mu to tolik dlouhé nezdá. Já to znám, nápady přicházejí, píše se, píše a stránka je hotová za chvilku. Ale tam je asi zakopaný hafan. Zasloužilo by to fakt zkrátit, a jaksi zhutnit. Dlouhé věty, dlouhé dialogy, příliš mnoho slov. Proškrtat a ono to prokoukne.  Ale to všechno jsem ti v duchu odpustil, když jsem došel k závěru. Ten konec se mi opravdu líbil, dobře vymyšlený a vypointovaný, špičkový. Jen mne trochu rušila ta úplně poslední věta, nesedí mi tam a připadá mi trochu amatérská.  Hlavně aby to bylo až za dlouho! Tak bych to dílko asi neukončil. Ale to jsou maličkosti, kdyby ta povídka byla polovičního rozsahu, nemám slov...wink

Psaní je psí život, ale je to jediný život, který stojí za to žít.
    Flaubert
    Jerry, toho se asi nikdo z nás nenaděje, aby ti strhal nějakou povídku. Ať už o upírech nebo ne. laugh Každopádně jen do toho, ráda si počtu. smile

A děkuju za hodnocení, snad jsem tou depresivností nikomu nezkazila den. :D
    Markétko, tak to jsi mne inspirovala k tomu, abych napsal něco naprosto nemožného, hloupého, až pitomého... laugh

Mně jsi tedy svou depresivní povídkou den nezkazila, na to mám už osvědčené lidi, kteří mi bezpečně ten den pokazí. Ona povídka o upírech asi musí být depresivní, pokud upírem není malý úředník v klobouku, že? Ne fakt, tvoje dílo je dobré a já jsem tam ocenil hlavně ten nápad s unaveným upírem.

Ale myslím, že workshop se vyvedl, že?wink
    Flaubert
    Jerry, mě se tvoje povídka moc líbila, nevím, proč by měla být nemožná, hloupá až pitomá. laugh Upír jako úředník v klobouku - to je přece originální nápad. Dovedu si toho človíčka/upíra představit i jako hlavní postavu románu (to je nápad!). wink

Workshop se určitě vyvedl, jsem ráda, že něco takového pořádáme. wink

Ještě mi ale zbývá dočíst williho povídku, ne a ne k tomu najít čas. laugh

Ajaja, to jsi nepochopila můj špatný vtip...laugh Myslel jsem to tak, že jednou napíšu nějakou hloupou až pitomou povídku, aby bylo možno ji řádně strhat. 

Taky se mi to líbilo, netušil jsem, že budu schopen něco napsat na určité téma. Willi to pojal opravdu velkolepě, já jsem si na čtení jeho díla taky vyhradil hodně času. Když jsem se prokousal ke konci, ten se mi opravdu líbil.
    Flaubert
    Aháá, promiň Jerry, asi jsem přepracovaná. laugh No, myslím, že ty umíš napsat hloupou až pitomou povídku tak, že je to mistrovské dílo, takže žádné strhávání povídek se nejspíš konat nebude. laugh

Člověk to většinou netuší a pak si to zkusí a zjistí, že to jde. A to je na těch workshopech krásný. wink
    Takže mám dočteno a zkusil bych taky něco přisypat do mlýna. Ono je to pro mne trochu těžké – každý příběh je svým způsobem originální a každý to uchopil po svém. Možná bych to vzal z pohledu dojmu, který to na mne udělalo. Nakonec takhle si i příběhy zapamatovávám – dojem byl, příběh na mně působí i dál. Dojem nebyl, příběh se vytratí...

Vojta: Veverky se mi líbily, ačkoliv souhlasím, že jsi je vzal tak trošku u jejich zombích hubiček. Na druhou stranu je fakt, že jsi dostal celý příběh do pár řádek a to se cení. Co by za to jiní dali...

Tady se asi moc víc napsat nedá k nápadu a pointě. Ke zpracování toliko, že čím kratší je zpracování příběhu, tím vybroušenější musí být styl, jednotlivé věty a volená slova. Ale fakt je, že skica někdy řekne víc, než barevný film...

Teda, ve skutečnosti mi to připomnělo situaci v bývalé práci – leckdy by stačilo nakopnout zmutovanou pitomůstku a jít dál. Ale těch kněží a keců, kterých kolem toho bylo! A přitom veverka je oproti tomu trol, ani nemusí být zmutovaná...

Lucie: Vážně vzaté nevážné téma. S upíry tohoto typu mám osobní zkušenost a běhá mi husí kůže po zádech, kdykoliv si na to vzpomenu. Když to čtu, mám dojem, že pan doktor je ve skutečnosti dost unavený. Odborným výrazům samozřejmě vůbec nerozumím a jsou asi trošku za hranou pro běžného čtenáře. On tomu samozřejmě rozumět až tak nemusí, ale měl by mít alespoň dojem, že ví, o co jde. Tady jsem měl trochu problém s tím, že jsem nedokázal pochopit, co už je pro člověka blbě a co ještě ne.

Jerrymungo: Jo, není moc co dodat. Ale... mám rád příběhy ze staré Prahy, radu Vacátko a pány ze čtyřky. Ta povídka jakoby z té doby vypadla. Samozřejmě, odpovídá to mojí představivosti a někdo jiný si to v sobě promítne jinak. Ale myslím, že by to do těch dvacátých a třicátých let krásně zapadlo. Takže ta firma na konci mě tak trochu nečekaně hodila zpět do reality dnešní doby.

Markéta: Zajímavý námět, ale já v životě spíš věřím že... když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když už kouká, aby byl, a je, tak má bejt to, co je, a nemá bejt to, co není, jak to v mnoha případech je. (Jan Werich).

Asi to platí i o upírovi. Zvlášť když odráží stav duševního rozpoložení autor(a)(ky). Ale to je spíš jen k tématu, než k samotnému zpracování. Prostě nechci, aby se člověk nechal jen tak otrávit někým jiným. Než bych vylezl na to slunko, radši někoho řádně pokousat.

Určitě mě ten příběh neotrávil, naopak mě nutí přemýšlet a argumentovat. A o to přeci není špatně.

Míša: Klasický příběh, patřičně temný a s chutí krve. Jen bych dodal, že některé matky dokáží stejně hrozné věci, aniž by upírkami byly. Přečetl jsem to tak říkajíc na jedno nadechnutí.

Vlastně jsem trošku zakolísal až na konci. Tam jsem se musel vrátit zpátky a poslední odstavečky si přečíst znovu – kdo je kdo a čím je a není.

No a snad ještě pár slov na vysvětlenou a omluvu k panu Neubauerovi. Fakt je, že mi to přerostlo přes zadaný formát, ale je to přesně jak říká Jerry. Psal jsem a nápady se mi rodily pod rukama a pořád tam naskakovaly další otázky, u kterých jsem hledal cestu, jak z toho ven. Tak nějak jsem si to s nimi musel prožít celé.

Nerad to říkám, ale tohle je vlastně už zkrácená verze, která se samozřejmě do krátkých povídek vůbec nehodí. A to jsem vás ušetřil takových věcí, jako vykopání upíra a toho, co si o tom všem myslel on sám.

Těch vět, které musí pryč, je určitě víc, než jen ta poslední, ale abych to všechno viděl sám, tak to musí chvíli odležet. Jestli najdu odvahu, mrknu na to po čase znovu, alespoň abych si v hlavě srovnal, co bylo špatně a s čím by se třeba dalo ještě pracovat.

V každém případě dík každému, kdo to dočte, za trpělivost a komentáře.
  • MikeHavliczekMikeHavliczek Komentářů: 882
    Teda přátelé, povedlo se vám to opravdu skvěle. A Míšo? Gratuluji ke zvládnuté organizaci smile
  • Mirek H.Mirek H. Komentářů: 373
    Všechny povídky mají něco do sebe a je hezké, jak každý uchopil tuto tématiku jinak. Velice rád jsem se ponořil do vašich světů a čtení si užil.

A teď ještě pár slov i když se budu většinou opakovat, tak snad prominete, vše podstatné totiž  již zaznělo smile

Vojta: Zombie veverky jsou zajímavý nápad, ale jaksi nevyužitý. Je to jen takový fragment, který toho moc nevysvětlí ani nepohltí atmosférou a hned  nám řekne že strach nebyl na  místě.. vždyť je to  tak snadné se jich zbavit…

A jak řekl willi, čím kratší práce, tím důležitější každé slovo, aby vše zapadlo na své místo a mělo požadovaný účinek.wink

Lucie:  Zajímavě uchopené téma, lékařské výrazy dodávají prostředí na autentičnosti, ale trochu matou běžného čtenáře neznalého dané terminologie, tedy i mě. Jen ten závěr pro mě, tak nějak vyšuměl (hodnota hemoglobin 105, mě neznalému, nic neřekne).laugh

Jerry: Stejně jako willi jsem měl celou dobu  pocit, že se nacházíme někde v době první republiky. Popis upířího úředníka tu představu dokonale naplnil (a cedule na konci nás hezky vrátila do současnosti). Možná by stačilo, aby nedošlo k té představě prvorepublikového prostředí, ještě zdůraznit že byl oblečen  tak nějak nepatřičně (pro současnost) -  vím,  máš tam že připomínal vizáží dědečka…ale  i tak. smile

Každopádně to nic nemění na faktu, že se  to dobře četlo. .-)

Markéta: Nikde  to nedrhlo, pěkně to plynulo, líbil se mi ten vnitřní pocit zoufalství upíra, který se stal jen součástí davu, kolečkem v soukolí systému a ztratil již vlastní svébytnost. Možná trochu patetické připomínáním jak sepisuje svůj ortel. Ale jinak fajn. smile

Míša: Asi, i vzhledem k věku, nejromantičtěji uchopené téma. Jistě by  šlo trochu toho sentimentu ubrat, ale i tak se  to četlo téměř samo… Jen mě trochu zarazilo, že se v obývacím pokoji povaloval nůž (to si spíš měli  jít sednout  do kuchyně laugh). A u ..tentokrát pronikavější - by mi sedělo více - tentokrát pronikavěji.

Willi: Tak pro mě tato povídka stojí na pomyslném vrcholu, přestože i ostatní věci byly dobré. Líbilo se mi jak zpracování, tak nápad. Ano místy by to asi šlo ještě zhutnit (a pod drobnohledem by se něco našlo na dočesání: např. v  úvodu se za sebou opakuje  - tudy). Ale i tak mě to na začátku chytlo a až do konce nepustilo. A přestože bych se nechtěl opakovat, budu muset, ta poslední věta tak nějak k domu zbytku neladí. smile

Díky za nápad, musím říci, že je kolosální. Mne tedy napsat něco prvorepublikového opravdu nenapadlo, ale když teď nad tím tak přemýšlím, nebylo by to marné. Je to i moje oblíbená doba - kromě období Ludvíka XIV ve Francii... laugh. Ještě že vás tu, chlapci, mám, nasadili jste mi brouka do hlavy... Právě sídlo té firmy u nás mne jaksi oklikou přivedlo k mému upírskému nápadu a teď koukám, že by se dal ještě vylepšit. Inu, dodávám, příště... 

Nicméně díky za vlídné přijetí mého dílka...smile
    Flaubert
  • Alex MysseAlex Mysse Komentářů: 237
    Ahoj smile

Vojta: nemám se na co vymlouvat, prostě jsem to zeslonil. Až před pár dny mě napadla věc na 50 slov, která by udělala větší službu.

Lucie: při čtení jsem měl pocit, že je onen doktor upír, jak krásně se v těch krevních obrazech vyžívá smile nepřítomnost klasické přímé řeči mi trochu navozuje dojem, jako bych četl článek z magazínu. Je to dobré smile

Jerry: skvělý nápad laugh nejvíc u tebe oceňuji přímé řeči, plynou volně a krásně se čtou.

Markéta: smutná věc, až mně toho upíra bylo na konci líto. Skvěle byla vykreslená ta situace v obchodě. Být tvor s takovým životem, tak to taky asi zabalím smile

Míša: perfektně napsané, text plyne jako bych četl příběh od nějakého renomovaného autora. Dostáváš pomyslnou jedničku s hvězdičkou smile

Willi: rozsah mě zprvu odrazoval, ale při čtení už pak nijak nevadil. Naopak, místy jsem četl s přáním, aby příběh ještě chvilku pokračoval smile výborná práce

Celkově jsem v povídkách nenašel nic, co by mě vyloženě vadilo, takže vážení - jen tak dál! smile

(a ty, Vojto, polepši se!)
  • masenkamaskovamasenkamaskova Komentářů: 296
    Tak konečně se taky přidám s komentáři...nejdřív se ale stejně omluvím za takové zpoždění, ale ve škole toho bylo nad hlavu, pořád jsem byla v zápřahu a tak až teď, když začínají prázdniny, mám trochu toho času pro sebe smile

Vojta: Jak už říkali ostatní...nápad dobrý, ale nevyužitý. Dalo by se to uchopit trošku lépe, víc rozepsat, nebo aspoň vybrousit. Každopádně miniaturka hezká a třeba z ní časem vyždímáš ještě víc wink

Lucie: Nějak si nemůžu pomoct, úplně mě to nechytlo...myšlenka je dobrá, ale (jak už bylo zmíněno), ztrácela jsem se v odborných výrazech a tak mi ani konec nemohl připadat jako dostatečně dobrá pointa. Možná, kdyby se objevila nějaká přímá řeč a méně odborné názvy, byla by povídka i pro nekvalifikovaného čtenáře v oboru lékařství výborná.

Jerry: Povídka pro tebe typická a přesto originální a nápaditá. Dá se říct, že má všechno, co by podle mě dobrá povídka měla mít - živé postavy, nápad, uvěřitelné dialogy a pointu. Palec nahoru wink

Markéta: Nejdepresivněji laděná povídka, jak jsi předestírala...a líbila se mi moc smile Výborně zvládnutý jazyk, sedí přítomný čas, zoufalství je téměř hmatatelné. Myslím, že jsi výborně zvolila námět - zoufalého upíra rozhodnutého skončit svůj život - a zpracovala ho bravurně.

willi: Ačkoli mi trvalo déle se textem prokousat, nelituji. Napsal jsi kratší novelu, která má nápad, dobré zpracování a hezky plyne. Občas bych možná vytkla nějaké maličkosti ve volbě slov nebo tak, ale vzhledem k výborné práci, kterou jsi odvedl a celkové délce textu, to hned zapomenu laugh

A jinak...děkuji všem za účast, doufám, že jste si workshop užili a třeba si zkusili něco nového wink
    Psaní je cesta jak zažít to, co se vám v reálném životě nemůže stát.
    o psaní jinak...

Konečně jsem dočetla tvou povídku, willi, takže přidávám hodnocení: Ačkoli ti to trochu "ujelo" a napsal jsi místo příspěvku do workshopu spíše samostatnou dlouhou povídku, musím říct, že je to výborný kousek. Líbí se mi netradičně využité tradiční upírské propriety jako kohout, pozvání do domu, kolík.. a postavy jsou také zajímavé a životné. Úplně si tu povídku představuju vytištěnou někde ve sborníku nebo v Pevnosti s ilustrací, tam by jí to slušelo. Možná bych povídku rozčlenila třeba na části, aby si mohl čtenář trochu vydechnout, ale to je jen takový nápad. wink
    Dík všem za příznivé přijetí pana Neubauera - připomínky beru vážně a zapíšu si je za uši. Dneska jsem si užíval v zubařském křesle se zánětem zubů, takže až mi dozní v hlavě zvonkohra, podívám se, jak by se to dalo rozdělit na části. Mělo mě to napadnout samotného. Teď jsem ale tak akorát schopen tupě zírat před sebe...
    Zuby jsou prevít, tak ať to rychle přejde.

NIcméně, i já jsem schopen tupě zírat před sebe velmi často a to mne zuby nebolí.
    Flaubert
Abys mohl komentovat, musíš být přihlášený nebo registrovaný.