Modrooký

upraveno 15. únor 2014 v Dlouhodobé projekty
Tak jsem včera dostala jeden nápad na knihu, dneska jsem zkusila něco napsat a mám prolog a epilog. Jen by mně zajímalo co si o tom myslíte, o stylu psaní a tak.

Prolog

Byla noc a celou vesnici pohltila tma. Jen jediné okno svítilo a dávalo tak světu na srozuměnou, že se zde děje něco neobyčejného. Něco, co za chvíli změní chod této bohem zapomenuté vesničky jménem Ashwald. Kdybyste nahlédli oknem dovnitř, uviděli byste ženu, svíjející se na posteli v bolestech. Na jejím olivové pokožce se srážely kapičky potu. Hodně se přemáhala, aby neřvala bolestí, ale její manžel, sedící vedle ní a držící jí za ruku jí v tom hodně pomáhal. Porodní bolesti přišly nečekaně pozdě večer a nebyl čas jít pro pomoc. Ostatně v noci byl zákaz vycházení, tak se rozhodli zůstat doma a nějak to zvládnout. Po několika hodinách bolesti se konečně ozval hlasitý pláč – dítě bylo na světě, živé a zdravé. Otec ho vzal, omyl, osušil a podal ho své ženě. Ta ho láskyplně vzala a usmívala se. V tomhle okamžiku byste se asi odvrátili, abyste nechali rodince trochu soukromí a už byste neviděli výraz zděšení, který se objevil na tvářích rodičů, když jejich dítě poprvé otevřelo oči.

Epilog

Stál jsem na spálené zemi. Kam oko dohlédlo, byl jen kouřící popel a úlomky toho, co dřív byly domy, stromy, to kde žili lidé, moje rodina po generace. Všechno je pryč, všechno lehlo popelem, a to kvůli činu jediného člověka. Myšlenka je mocná – dokáže zabíjet. Zabil jsem – myšlenkou. Chtěl jsem pro lidi lepší život, dal jsem jim smrt. Stojí za to ještě vůbec žít? Ztratil jsem všechno, na čem mi kdy záleželo. Zemřela v plamenech kvůli mně. Ona mi věřila a já jsem jí nezachránil. Najednou jsem nemohl dýchat, zatočila se mi hlava a v okamžiku jsem se ocitl na zemi. Byla ještě teplá. Nebe navzdory pramínkům kouře zářilo sluncem s modrou oblohou. Tak modrou jako byly moje oči, ty oči, co to všechno zavinily.

Komentáře

• MikeHavliczekMikeHavliczek Komentářů: 882
    No, rozhodně mě to zaujalo, to zase jo! laugh

Asi bych zaměnil slovo zařvala za křičela, myslím, že by to v kontextu znělo líp. A pozor na opakované byste, abyste na konci prologu, na tom by ještě chtělo zapracovat. Celkově mi ta druhá polovina úvodu připadala tak nějak...divná. Třeba "po několika hodinách bolesti" zní tak nějak neohrabaně. Co třeba "po noci plné bolesti" nebo tak nějak, trochu to ozvláštnit. 

Každopádně si rád počkám na pokračování. Jo a mimochodem, vítej na fóru smile
  • jerrymungojerrymungo Komentářů: 1,756
    Ahoj, vítej mezi námi!

Já to vidím asi podobně jako Mike. Ze začátku a konce se moc usuzovat na kvalitu nebo nekvalitu nedá. Pravděpodobně se jedná o nejakou fantasy a tenhle žánr není zrovna jednoduchý. Ale dobrá. Teď jde také o to, zda ten nápad je dostatečně výživný na to, abys zaplnila dobrým textem to místo mezi začátkem a koncem. Přemýšlet hned o knize je asi předčasné. Pochopil jsem, že se těm rodičům narodilo něco jako ďábel a to mne zaujalo...wink

Nápad je to dobrý, zkus si s ním ještě v hlavě trochu pohrát, zkombinovat a poupravit. V tom textu, který jsi sem dala, vidím taky nějaké krkolomné obraty, nevhodná slova a chybičky. Zkus si to, co jsi napsala přečíst nahlas, hned objevíš, co je lepší opravit. A souhlasím s nějakým ozvláštněním ve slovech, jak píše Mike.

Samozřejmě, i já čekám, co bude dál...laugh
    Psaní je psí život, ale je to jediný život, který stojí za to žít.
    Flaubert
  • Mirek H.Mirek H. Komentářů: 373
    Jak již zaznělo, prolog a epilog je jedna věc, ale příběh mezi tím ta druhá? Těžko hodnotit drobounký střípek z celku.

Obecně bych řekl, že by bylo fajn nechat to odležet, pár dní a pak si to přečíst, odstup dělá opravdu hodně – vždy totiž s odstupem zjistíš, že je co dolaďovat, dočesávat. A dílku to prospěje.

Hlavně si dej pozor na opakování – byste-  v poslední větě prologu je 3x. A taky na další opakování - ale její manžel, sedící vedle a držící za ruku v tom hodně pomáhal.

Budu zvědav co příjde dál...smile
Abys mohl komentovat, musíš být přihlášený nebo registrovaný.