Hlavně se neprozradit

LetopisecLetopisec Komentářů: 14
upraveno 5. únor 2014 v Povídky
Pod povídkou měl vzkaz nějaké Lucie. Četl:

"Nevím, jaký k tomu zaujmout postoj. Pokud to beru tak, že záměrem bylo čtenáře jen vyšokovat, provokovat -  tak ok.

Pokud předpokládám nějaké vyšší ambice, a to si skutečně myslím, že máš / už podle stylu psaní/ tak podle mě :  Aby ta povídka splnila účel – záměr, a nepůsobila jako čisté porno, pointa by měla být uvěřitelná, a to pro mě není. Takže, v podobné duchu, jak psal Mirek, napsat to daleko jemněji, kde dvojsmysl bude stejný, ale uvěřitelný."

„Sakra, co si ta baba myslí?“ Bylo to to první, co ho po přečtení napadlo. Stalo se tak po týdnu, když otevřel důvěrně známou stránku pro pisálky. Pravidelně tam přispíval. Tedy spíše se rozhodl tam pravidelně přispívat. Aby všichni věděli, jak správně psát. Ovšem hned při vkládání první povídky mu běželo hlavou, jestli to není jen házení perel sviním. Jestli to vůbec všichni Ti začínající pisálci pochopí. A jestli docení jeho velikost a schopnosti.

Koukal na kritiky a přemýšlel, proč ho tak rozladily. Přeci se od začátku ujišťoval, že nepochopení druhých ho absolutně nemůže rozhodit.

Když tady byl naposledy, tak pod svou prvotinou měl jednu kritiku a zobrazili si ji dva lidé. Před tím skoro tři dny čekal, než někdo vůbec zareaguje. „No nic, něco s tím kritikem budu muset udělat“ běželo mu tehdy hlavou.

Nakonec mu odpověděl. Celou odpověď pojal tak, aby i potenciálním budoucím kritikům vysvětlil, co bylo záměrem jeho díla a aby správně pochopili, že mají kritizovat jen pozitivně. Vždyť tomu evidentně nerozumí, myslel si.

Tehdy, po napsání té správné odpovědi, se rozhodl, že se na tuto stránku vrátí až za pár dní. Nevydržel to. Už za pár hodin se díval, jestli někdo pochopil a kritizoval tím správným způsobem. A nic! To ho tak rozčílilo, že stránky vztekle zavřel a zanevřel na ně. Tedy zanevřel až do doby, než se zase vrátí, pochopitelně.

...........................................................................

Učil se. Nešlo mu to. Už vyčerpal všechna zdůvodnění, proč by bylo dobré zítra tu zkoušku ze statistiky udělat. Sliboval si za to večer pivko. Pak si sliboval, že si bude hrát své oblíbené hry na počítači. Pak si dokonce i hrozil.

Hrozil si, že se mu všichni budou smát. Snažil se vyděsit sám sebe představou, že si zkazí pověst premianta. Tahle představa ho ale vzápětí pobavila - byl ve skupině s osmnácti ženskýma a ať udělal, co udělal, většina si ho stejně stále předcházela. Dělil je na milenky a budoucí milenky. Tedy ty hezké, což ale naštěstí byla skoro všechny.

Blaženě se usmál při vzpomínce na hromadu cukroví, kterou nafasoval před Vánocemi. Každá donesla trochu a ve výsledku měl ještě teď něco v mražáku.

V tom mu to blesklo hlavou. To byla ta správná výhružka! Bude na tu zkoušku muset podruhé. Bude se znovu trápit s přípravou. „Hrozná představa“ - myslel si.

Tak tedy otevřel skripta a začal je znovu procházet. Po patnácti minutách zjistil, že musí stáhnout jedny podklady z univerzitního webu. Otevřel počítač a... A bylo to v pytli. Vyskočily na něj zprávy ze skypu a mrkal na něj Facebook.

Snažil se obojímu odolat. Pak ale začal hledat zdůvodnění, proč rychle zkontrolovat všechny zprávy. „Jen je prolítnu, maximálně na jednu, dvě odpovím a zase se budu zase učit.“ Jenže to neměl dělat. Psala mu totiž kamarádka. „Tak co, jak Ti jde ta kniha povídek?“.

Koukal smutně na tu otázku a věděl. Věděl, že učení odloží na trochu delší dobu. Vlastně dnes už úplně. Musí se přeci podívat na všechny ty pozitivní kritiky, které má zcela jistě pod svou povídkou.

Otevřel tedy webovou stránku pro pisálky...

........................................................................

Nově mu psala nějaká Lucie. Začalo to hezky. Má přeci pravdu, jeho povídka opravdu tak trochu zaváněla Odstíny šedi v mužském provedení. Ovšem to, co následovalo, se mu vůbec nelíbilo. Snažila se psát sice taktně, dokonce mu i svým způsobem lichotila, že určitě má vyšší ambice, ale přece jen to ve výsledku nečetl rád.

Když konečně vydýchal, že pod svou skvělou minipovídkou má jen dva kritické příspěvky a skoro nikdo ji nečetl, tak se rozhodl.

Rozhodl se, že tentokrát to tak opravdu nenechá. Dnes už s tím tedy nebude nic dělat, ale v týdnu, v týdnu to rozhodně vyřeší.

.......................................................................

Zavřel počítač a zamířil do ložnice. V myšlenkách byl stále u své povídky a těch dvou kritik pod ní. Zamyšleně otevřel šuplík prádelní skříně a díval se na to krásné, krajkové prádýlko, které v něm leželo. Měl rád černé tanga. A líbil se mu především ten pevný korzet, který, když byl na těle správně oblečený, dovedl tak báječně zdůraznit ňadra.

Těšil se na středu. Ve středu byl totiž vždy Lucie. A tentokrát si rozhodně napíše krásnou a pozitivní kritiku.

Komentáře

 • williwilli Komentářů: 501
  Jako dloubanec do zdejších stojatých vod: za jedna.

  Jako povídka: tak za dvě mínus.

  Podle mne to platí pro oba tvé příspěvky. Dvojsmysly ti jdou, drž se jich. Není nad perfektně napsaný dvojsmysl, ale takový text jde vždy po hraně a je velmi snadné zakolísat nebo dokonce šlápnout vedle. U té štědrovečerní povídky prostě chybí pointa, u které by se člověku vykouzlil úsměv na tváři - ale mohla tam být.

  Stejně tady - svým způsobem zajímavé, ale technika nedoběhla za inspirací. Příliš mnoho nedotažených myšlenek, nebo spíš kroužení po kružnicích, které nemají společný střed.

  Takže piš, piš, piš, třeba se tu strhne nějaký frmol. A ono se to časem ustředí...
 • MikeHavliczekMikeHavliczek Komentářů: 882
  *poškrábe se na hlavě* já....to nějak nechápu frown
 • LetopisecLetopisec Komentářů: 14
  No, je pravda, že to může být lehce nepochopitelné. Ona je to totiž vlastně žertem napsaná odpověď na vzkaz Lucie pod mou předcházející povídkou (je to vůbec povídka, když to vlastně byl reálný popis?).A otázka zní, kdy praskne, že Lucie není Lucie, ale dlouho budované alter ego Letopisce. Nebo je to naopak? Letopisec jako alter ego Lucie? wink 

  Vzkaz pro Lucii - kdybys přišla dříve než ve středu, tak to nepokaz. laugh 
 • JaninaJanina Komentářů: 18
  Tak pokud to mělo být psané žertem, jak to,že mi to nevyloudilo jediný úsměv na tváří? Je to na mě celé takové namachrované...
 • MarketaRMarketaR Komentářů: 729
  Provokace? Hříčka? Nějak nevím, co si o tom mám myslet a jak si to vyložit. laugh
 • MikeHavliczekMikeHavliczek Komentářů: 882
    Problém je, že Lucii známe všichni osobně. Navíc, tvoje IP adresa se hlásí z Třince a nevím nevím, jestli je Lucie na takové technické úrovni, aby se přihlašovala ze vzdáleného serveru (nic ve zlém Luci, ani já to nedokážu laugh ) A proto mě to mate laugh 

    Vzato kolem a kolem, prostě ses netrefil do vkusu zdejších obyvatel. Zkus to jinak, v jiném podání a věřím, že si své příznivce najdeš laugh Nakonec, píšeš dobře....jen tak nějak divně laugh
 • MarketaRMarketaR Komentářů: 729
  No právě, Lucka je takový sluníčko, takže tahle povídka je s ní neslučitelná. laugh A bacha, Mike se umí pohybovat v kyberprostoru a vystopovat nás všechny. laugh
 • MikeHavliczekMikeHavliczek Komentářů: 882
  Markétka: No tak počkej, četla si Lucčinu povídku o Upírce a sloním muži? laugh laugh Já si myslím, že naše Luci je schopná kdejaké šílenosti...mě tam prostě nesedí ty ipéčka laugh Ty nelžou smile
 • MarketaRMarketaR Komentářů: 729
  V imaginární sféře jsme každej schopnej čehokoliv, taky se někdy nestačím divit. laugh A Sloního muže si chci přečíst už od Bartoničky, jen jsem na to zapomněla, takže díky za připomenutí. Přečtu si to, abych ztratila iluze. laugh
 • MikeHavliczekMikeHavliczek Komentářů: 882
  Styď se. Dodnes si myslím, že je to Lucčina nejlepší povídka a rozhodně má nejoblíbenější! laugh Ale jaksi se nám tu rozjel off topic, takže prrr (já vím, že za to můžu já) ale stejně! Prosím další příspěvky pouze k tématu, zbytek probereme v plkárně.
 • LucieLucie Komentářů: 421
  Miku, dvakrát díky, už jsem si myslela, že ta moje první šílenost upadla v zapomnění.../ zkusím to vymazat, jestli to jdekiss/  taky jsem byla posedlá sexuální tematikou, možná to prostě patří k prvním příspěvkům pisálků na fórulaughlaugh. Ha, je to asi tak rok, co jsem tady, půjdu to zapítlaugh

  Markétko, sluníčkem mě dlouho nikdo nenazval, děkuji.


 • Mirek H.Mirek H. Komentářů: 373
  Jako reflexe dojmů a pocitů, proč ne. smile

  Ale podle stylu psaní má Letopisec navíc než jen na „výkřiky“.cool
 • LetopisecLetopisec Komentářů: 14
  Janina napsal(a) 
  Tak pokud to mělo být psané žertem, jak to,že mi to nevyloudilo jediný úsměv na tváří? Je to na mě celé takové namachrované...
  Žertem (ve smyslu v žertu) napsaná odpověď přeci nemusí být sama o sobě žertovná, nebo ano? smile 

  A mrzí mne, že to působí "namachrovaně". Asi se tam projevuje, že kdysi jsem býval hrozně namyšlený, namachrovaný frajírek. Teď už jsem ale jen dokonalý. wink laugh
 • LetopisecLetopisec Komentářů: 14
  MarketaR napsal(a)
  Provokace? Hříčka? Nějak nevím, co si o tom mám myslet a jak si to vyložit. laugh
  Je mi líto, pokud to z toho nevyplývá. Zatím neumím tak dokonale psát. Je to opravdu můj druhý zveřejnění text, když nepočítám sem tam nějaké pracovní psaní, nebo dříve slohovky. Zkusím s tím (bez ironie) něco udělat. Každopádně díky za každý komentář. 
 • LetopisecLetopisec Komentářů: 14
  MikeHavliczek napsal(a)
    Problém je, že Lucii známe všichni osobně. Navíc, tvoje IP adresa se hlásí z Třince a nevím nevím, jestli je Lucie na takové technické úrovni, aby se přihlašovala ze vzdáleného serveru (nic ve zlém Luci, ani já to nedokážu laugh ) A proto mě to mate laugh 

    Vzato kolem a kolem, prostě ses netrefil do vkusu zdejších obyvatel. Zkus to jinak, v jiném podání a věřím, že si své příznivce najdeš laugh Nakonec, píšeš dobře....jen tak nějak divně laugh


  Problém s "osobní znalostí" Lucie jsem jaksi nedomyslel. frown Nicméně s tou IP to přeci není tak složité, ne? smile Stačí se jen odkudkoliv (třeba ze Šternberku) přihlásit z notebooku na firemní server a navenek to pak vypadá jako IP z Prahy, ne? wink

  A k tomu "netrefil do vkusu... zkus to jinak" - ne, myslím, že se nechci "trefovat do vkusu". Ale plně respektuji, že pokud tím někde prudím, tak je to špatně a měl bych se sbalit. 

  Mimochodem, je to zvláštní kontrast - tak píšu dobře, nebo divně? laugh 


 • MikeHavliczekMikeHavliczek Komentářů: 882
  Dobře...ale divně laugh Těžko se to vyjadřuje slovy...je to prostě tak...a taky tak trochu takhle...a pak trošku takhle...chápeš? Prostě divně. Divný není ošklivé slovo, alespoň já ho nevnímám negativně. Je to prostě divné laugh
 • LetopisecLetopisec Komentářů: 14
  Mirek H. napsal(a)
  Jako reflexe dojmů a pocitů, proč ne. smile

  Ale podle stylu psaní má Letopisec navíc než jen na „výkřiky“.cool


  Ta "reflexe dojmů a pocitů" u mne vyvolala úsměv - ano, z velké části to odpovídá. smile 

  "Podle stylu psaní ... navíc než jen na výkřiky." - děkuji za důvěru. Jen opravdu vůbec nepíšu, respektive naprosto začínám. Proto mne překvapuje takovéto hodnocení. Každopádně děkuji. 
 • LetopisecLetopisec Komentářů: 14

  MikeHavliczek napsal(a)
  Dobře...ale divně laugh Těžko se to vyjadřuje slovy...je to prostě tak...a taky tak trochu takhle...a pak trošku takhle...chápeš? Prostě divně. Divný není ošklivé slovo, alespoň já ho nevnímám negativně. Je to prostě divné laugh

  No potěš! Jestli jsem Tvou odpověď pochopil správně, tak píšu a vyjadřuji se podobně "příjemně", jako Nietzsche ve svém Antikristovi. Tím se, prosím, ani v nejmenším nesrovnávám s Nietzschem. Jen jeho Antikrist mi přijde, že je napsaný dobře, ale divně. laugh
 • Mirek H.Mirek H. Komentářů: 373
  Letopisec: 

  Možná proto, že se zatím v tvých příspěvcích nejedná o žádný ucelený příběh, něco sevřenějšího nebo třeba situaci s překvapivou pointou to působí na někoho divně či nedotaženě (jak jsem psal, Štědrovečerní v tomto případě byla prostě moc prvoplánově provokativní, a tohle zase jen reflexe pocitů, aspoň pro mě).

  A přitom text nějak zásadně nedrhne, věty nejsou krkolomné (pozor na často se opakující slovo – pak). Tím stylem jsem měl na mysli, že mám dojem, po přečtení příspěvků, že máš prostě potenciál vykřesat ze sebe víc … 

  A že začínáš, na tom nic nemění, naopak je o to větší šance, že se vypíšeš smile
 • Salma BlancoSalma Blanco Komentářů: 211
  Mě se to tedy líbilo, vážení. A na konci i pobavilo.smile

  Je to možná trošku jiný styl, než jsme tady byli zvyklí, ale proč ne? Vůbec mi to nepřipadá divné. (Že bych i já byla divná?laugh Asi už to tak holt bude. No, co naděláme.)

  Těším se na další díla.

  Tady se ještě budou dít věci!wink
  The world needs more cowboys.
 • LetopisecLetopisec Komentářů: 14
  Salma napsal(a)
  Mě se to tedy líbilo, vážení. A na konci i pobavilo.smile

  Je to možná trošku jiný styl, než jsme tady byli zvyklí, ale proč ne? Vůbec mi to nepřipadá divné. (Že bych i já byla divná?laugh Asi už to tak holt bude. No, co naděláme.)

  Těším se na další díla.

  Tady se ještě budou dít věci!wink
  Tak a jsi oficiálně divná! laugh Odlišná. laugh Nicméně Lucie (myslím ta středeční Lucie) Ti rozhodně poděkuje. laugh 

  Jsem rád, pokud Tě to dílko pobavilo. Potěšilo to.

  A nemyslím si, že by se to ostatním nelíbilo. Jen se mne svým specifickým způsobem snažili povzbudit k dalšímu psaní. laugh 
 • LucieLucie Komentářů: 421
  Nojo, středeční Lucie oblékla černý kožený korzet a vzala do ruky bičík...winklaugh


 • MarketaRMarketaR Komentářů: 729
  Sado maso Lucie. laugh
 • LetopisecLetopisec Komentářů: 14
  Začínám se bavit, jak kouzelně se prolínají reakce na realitu a fikci, kdy v obou případech (fikce x realita) si zúčastnění myslí, že reaguji na to samé. laugh Takže jistě - jedna Lucie ve středu určitě poděkuje a ano, dominantní Lucie by mohla mít ve středu radost. laugh

  A mimochodem - koukám, jak se šíří informace o orientaci. laugh
Abys mohl komentovat, musíš být přihlášený nebo registrovaný.