Néret

Alex MysseAlex Mysse Komentářů: 237
upraveno 11. leden 2014 v Povídky
Večer u staré elektrické rozvodny seděla parta lidí na rozbitých betonových panelech. Až na jednoho měl každý z nich nějakou láhev a notně popíjeli. Tu a tam se ozvala nějaká nesrozumitelná poznámka následovaná smíchem. Jedna ze slečen, věkem kolem dvaceti, právě vyprávěla jak jí její matka nerozumí, když se najednou ke skupině přidal další člen. Na tváři měl úsměv, a i jeho celé tělo vyzařovalo dojem, že ho nic nemůže rozhodit.

„No nazdar. Kde ses flákal?“ ozval se někdo vzadu.

„Spal jsem,“ usmál se.

„Spal, jo? Hlavně že jsi tady. Máte někdo pivo navíc pro Šípkovou Růženku?“ zahlásil a všichni se rozesmáli.

„Ha ha. Dík,“ vzal si nabízenou láhev a pokračoval: „nejenom že jsem spal, ale taky si pěkně užíval a byl pořádně sjetej.“

Všechny pohledy se otočily k němu.

„Dneska se začala prodávat taková náplast. Pěkně v tichosti. Lidi si na ní přijdou sami, nepotřebujou moc velkou reklamu. Nalepíte si ji na ruku, okamžitě usnete a zdají se vám sny, ve kterých si můžete dělat co chcete.“

„Jako lucidní sny?“ ozval se někdo.

„Jo, tak nějak se to jmenuje, Vašku. Fakt to musíte vyzkoušet. A stojí to jen pár stovek. Kupuje se to normáně v lékárně.“

„Tak to si pro to hned jdu,“ odpověděl Vašek.

„Jo, pro tebe by to mohlo být něco, když už nemůžeš pít.“

V lékárně nikdo nebyl. Vašek přistoupil k pokladně a ptal se po té zázračné náplasti.

„Aha, vy myslíte Néret, acidum valpoicum – lucidiprazol. Osmnáct bylo?“

„Je mi dvaadvacet.“

„Stejně si to zkontroluju. Ta náplast je bezpečná, nenávyková. Jen nesmíte mít žádnou psychickou poruchu, u ní hrozí komplikace jako jsou“ a vyrchlil na něj sadu vedlejších ůčinků. Moc je neposlouchal.

„Nic mi není,“ zalhal, zaplatil a odešel domů.

Když si lehal do postele, jen se těšil na výsledky. Nalepil si jednu náplast na předloktí a přikryl se peřinou.

„Dobrou noc, Vašku,“ popřál si a okamžitě usnul.

Ráno se neprobouzel sám. Vedle něj ležela jeho tajná láska z dětství. A samozřejmě bez oblečení, stejně jako on. Zatajil dech. Probudila se, popřála mu dobrého rána, poděkovala za úžasnou noc a znovu usnula. Vašek nevěřícně vstal a oblékl se. Když se šel nasnídat, v kuchyni seděl u stolu jeho děda a četl si noviny.

„Dědo, ty žiješ?“

Ten si prohlédl ruce, zkontroloval si tep a odpověděl mu že to tak vypadá. Dlouho si povídali nad snídaní, která se připravovala na kuchyňské lince úplně sama.

„Co si takhle někam zacestovat?“

„Jasně dědo, letíme!“

Proletěli spolu půlku světa než se sen začal bortit.

Vašek se ráno probudil ve své posteli. Vstal, nachystal si snídani a celý zářil štěstím. Nabral si lžičku a pohlédl z okna. A tam byla spousta dinosaurů.

„Aha, takže jsem se ještě neprobudil,“ a luskl prsty. Sen se začal bortit.

Probudil se ve své posteli. Odpoledne vyrazil za kamarády na panely aby se jim svěřil se svými zážitky.

„Kamarádi, ta náplast je fakt úžasná! Fakt to je síla.“

„Nekecej.“

„Ty vado.“

„Tak to zkusím taky.“

Vyprávěl jim, co všechno zažil. Poslouchali ho a ani mu neskákali do řeči.

„Tak to potom... hele, někdo jde.“

Pomalu k nim někdo šel. Kyž vstoupil do světla jediné lampy, která tam svítila, bylo vidět, že mu chybí půlka hlavy. Zombie. Všichni se hnali jeden přes druhého pryč.

„Tohle. Přece. Nedává. Smysl,“ odříkával Vašek, zatímco se nebe nad ním začalo rozpadat.

Probudil se ve své posteli. Chvíli brečel. Pak do jeho ložnice narazil náklaďák.

Probudil se ve své posteli.

Vašek byl připoutaný na lužku a divoce s sebou trhal. U postele stál doktor s kamarádem, který Vaškovi drogu doporučil.

„Takže Néret říkáte? S jeho nemocí může být rád, že to přežil.“

Kamarád jen sklopil hlavu.

„A zůstane v noční můře, ze které se už neprobudí...“

Komentáře

• MarketaRMarketaR Komentářů: 729
    Vojta je zpět s další bohnickou povídkou! Už ani nevím, co ti k tomu mám víc říkat - prostě jako vždy čtivé s dobrým nápadem (tak dobrým, že by stálo za to ho prozkoumat víc do hloubky). wink
  • Alex MysseAlex Mysse Komentářů: 237
    Díky smile

mám ještě jeden nápad, ale nevím jak ho zpracovat, uvidíme smile
  • williwilli Komentářů: 501
    Sedím tu, chci jít spát, mám připravenou náplast na odvykání kouření a bojím se jí nalepit.....

...Ne dělám si srandu - ne všem hříchům jsem stačil propadnout. Je to pěkné, člověka to vtáhne.

Jelikož bychom si tu měli dávat zpětnou vazbu (...blbě se mi to píše, já nerad takhle šťourám, ale asi by se tohle fórum trochu minulo svým smyslem, kdyby tu nebyly názory..), tak si dovolím přeci jen drobnou poznámku. Ta povídka má svou atmosféru - přesně takovou, aby o ní člověk přemýšlel i potom, co text dočte. Ale paradoxně první odstavec, kterým jí navozuješ, jako by z té atmosféry trochu vybočoval. Možná kdyby byl méně detailní?
  • jerrymungojerrymungo Komentářů: 1,752
    Docela jsi uhodil na hlavičku...laugh

Máš pravdu, ten první odstavec je hodně zavádějící a prozrazuje toho hodně. Začal bych asi tou přímou řečí a dodatečně bych mezi text zamíchal ten úvod.

Ale jinak, Vojto, dobrý, tohle je zase tvoje parketa!cool
    Psaní je psí život, ale je to jediný život, který stojí za to žít.
    Flaubert
  • TrigatronTrigatron Komentářů: 48
    Tohle je hodně psycho... obzvláště ta část, kdy se začnou jednotlivé vrstvy halucinací posouvat ze zákrytu, a člověk si uvědomí, že jich je tam vlastně nekonečno...
    Částečně je to podle skutečnosti - mně se takovéhle sny opravdu zdají.

První sen, ten paralelně přejde do druhého, třetího, čtvrtého. Čtvrtý je lucidní a když se z něho začnu probouzet, spadnu zpátky do třetího, z něj do druhého, který je zase lucidní, z něj do prvního a až poté se probudím. Samozřejmě úplně zpitomělý, nevědíc, co je sen a co skutečnost laugh

Jednou týdně se takhle nevědomky a nechtěně "sjedu"
  • MarketaRMarketaR Komentářů: 729
    To je docela děsivý, Vojto. Ale aspoň máš pak inspirace až až, ne? wink 
  • masenkamaskovamasenkamaskova Komentářů: 296
    Děsivé, ale čtivé, zůstane z toho pocit i po přečtení - a to je výborný. Zase to má tvůj podpis a je vidět, jak s každou povídkou rosteš. A ty sny...jednu dobu jsem si je zapisovala a divila se, co za hlouposti se mi zdá. Sen ve snu si moc nedokážu představit, to je už moc velký psycho laugh
    Psaní je cesta jak zažít to, co se vám v reálném životě nemůže stát.
    o psaní jinak...

Markéta: insprirace v těch snech moc není, to spíš při usínání smile ležím, už pomalu zabírám a najednou bum! tohle by se dalo ztvárnit smile

Míša: jsi ve svém pokoji a hraješ na počítači hry. Najednou jsi v té hře, ve 2D prostoru děláš blbosti, co tě jen napadnou. Sen se přelije do světa Harryho Pottera a jsi na nástupišti 9 a 3/4. Spadneš pod vlak a ještě než tě stačí přejet tak lítáš v oblacích a mluvíš s bohem. Pokecáte si, rozloučíte se... všechno ztmavne, před tebou je vlak, srazí tě a zabije. Celá zpocená se probudíš v posteli. To, že je 2D ti vůbec nevadí. Mluvíš s Mariem, ten ti skočí na hlavu. Rozpláclá sedíš na židli před počítačem a snažíš se dostat kurzor myši z obrazovky na stěnu. Oknem proskočí voják, vysaje tě brčkem a až pak se probudíš doopravdy. To už ale jen ležís na posteli a čekáš kdy na tebe spadne slon laugh

To jen tak pro představu laugh
  • LucieLucie Komentářů: 421
    Skvělý Vojto, pro mě nejlepší tvoje povídka, kterou jsem zatím četla / no možná ještě ta diskotéka vlastností smile /

Opravdu silný námět a myslím, že jsi přesně vystihl délku / na tebe lehce delší /, výborně zpracované. Poznámky: opravdu úvod by mohl být malinko víc v souladu s celkem a pak ten konec bych jen poskládala trošku jinak. Já myslím, že je pro něj větší tragédie, že zůstává v noční můře, než kdyby zemřel.

• Mirek H.Mirek H. Komentářů: 373
    Zajímavé a silné téma s hezkými momenty, ale jako celek mi to trochu nedrží po kupě.

Určitě by pomohlo popis (první odstavec) rozložit mezi přímou řeč a možná ještě pár popisů přidat.

Mít to trošičku košatější, aby mě to vtáhlo a nepustilo.

Možná bych také zkusil některé - Probudil se nahradit např. tvarem vzbudil se… promnul si oči a vstal  apod.  Na mě se to opakuje už nějak moc. smile

Uvíznutí ve snu, je super.
Abys mohl komentovat, musíš být přihlášený nebo registrovaný.