Chcete psát?

jerrymungojerrymungo Komentářů: 1,682
upraveno 8. prosinec 2013 v Tvorba díla

Ne že bych se cítil nějak povolán k tomu, udílet rady. Ale třeba vám moje řeči k něčemu pomůžou…wink

Chcete psát?

To je chvályhodné. Jako amatérští spisovatelé máte spoustu volnosti, nemusíte se vázat na požadavky trhu, co zrovna teď letí, můžete být sví a klidně psát cokoli do šuplíku.

Ale nemyslíte, že by to byla trochu škoda? Zkuste se předvést!

A chcete do začátku pár dobře míněných rad, kterých si nemusíte všímat? Upřímně řečeno, něco už jsem okolo knih, psaní a čtení zažil, tak můžu poslat dál.

Takže, hlavní je chuť, trpělivost, sebekritika a fantazie. Zbytek se dostaví, ani nevíte jak.

Nejdřív musí přijít nápad. Nebudete tomu věřit, ale náměty na to, co by se dalo ztvárnit do slov, se válejí doslova okolo nás. Potkáte zajímavého člověka a ve své fantazii rozvinete jeho osud. Stanete se svědkem něčeho podivného, úsměvného nebo dobrodružného, hurá do toho. Přečtete si cokoli a napadne vás, safra, tohle by se dalo rozepsat. A začnou vás napadat další varianty, další rozšíření.

Tady je opravdu fajn, neustále s sebou nosit jakýkoliv zápisníček s tužkou a momentální nápady si okamžitě zapsat, stačí v bodech, heslovitě. Lidská paměť je děravá, a kdyby si Jaroslav Hašek jednou v noci při návratu z restaurace na kus papíru nenaškrábal slova Pitomec u kumpanie, třeba bychom Osudy dobrého vojáka Švejka vůbec neměli.

Dobrá, máte nápad. Zamyslete se nad ním a řekněte si: Je to téma natolik dobré a výživné, že vydá na povídku nebo dokonce na knihu, nebo to bude jen taková črta, fejetonek nebo miniatura? Čím delší text plánujete, tím víc akce a větší větvení příběhu.

Někdy se dá kompletní dílo napsat rovnou z jedné vody načisto. Ale obvykle je lepší, postupovat metodou sněhové koule… Vytvoříte si kostru, třeba jen v bodech a přidáváte, rozšiřujete a literární strom utěšeně košatí. Proto je dobré, vracet se k polotovaru díla, po čase obvykle napadají další vylepšení, změny slov, nebo klasické škrtání. Ale nedoporučuji se na nehotový text opravdu rozčílit a zlikvidovat ho definitivně. Prostě, klávesy Ctrl+A a potom Del tady nepoužívejte. Archivujte i nedokonalé věci, torza a vlastní literární hrůzy. Jednou se k nim třeba vrátíte.

Takže, máme nápad a začínáme psát.

Druhý bod úspěšného textu je kvalita zpracování. Tady by se dalo psát dlouho. Pozor na hrubé chyby, chyby v čárkách, velkých písmenech, prostě věcech, které se dnes už tak vážně neberou. Ale jestli chcete s kůží na trh, je nepříjemné, jestliže si ti, kdo čtou vaše dílo, povzdechnou. Copak o to, je to dobré, ale co má znamenat, lesyšuměli? Zkazíte si dojem i u třeba jinak pěkného dílka.

Pozor i na konstrukci vět. Hodně autorů má tendenci psát šroubovaně, stavět věty nepěkně a nepřirozeně. Mám pro to dobrou pomůcku. Zavřete se někam, kde vás nikdo neuslyší a zkuste si to, co jste napsali, přečíst nahlas. Hned poznáte, co je špatně. V každé fázi tvorby totiž pořád musíte myslet na toho, kdo vaše dílo bude číst a snažte se ho zaujmout.

Vyvarujte se jednotvárností. Nepište dlouhý dialog dvou osob, kdy jednotlivé věty ukončujete – řekl A, řekla B. A zase naopak, nepište dlouhé popisné texty. Prostě, chce to něco mezi. Ozvláštněte přímou řeč větami o tom, co se děje okolo, popisem krajiny, prostě čehokoli, aby se rozbila dlouhá únavná šňůra řeči. A myslete na čtenáře i v tom, že je někdy nutno jej jaksi za ručičku dovést tam, kde ho chcete mít a že nepíšete jenom pro lidi na vaší intelektuální úrovni.  Prostě, nepište nezáživně.

Dobrá, psaní se chýlí ke konci. A následuje třetí, opět důležitá věc – pointa. Tedy závěr, poučení, varování, cokoli. Ale snažte se zakončit nějak překvapivě, nezvykle, neotřele. Troufám si říci, že závěr je to nejdůležitější, působivý v okamžiku, kdy čtenář dočte, oddechne si a řekne, safra, tak tohle jsem nečekal. Sebečtivější text, který najednou skončí, rozplyne se do nenávratna a nemá neočekávaný, nebo nějak zvláštní závěr je vlastně nedodělek.

Tak a tohle je asi vše. A nakonec dobrá rada. Čtete, čtěte a zase čtěte. Zkoumejte postupy svých známějších kolegů a třeba i kopírujte jejich práci. Na knihách se dá naučit snad nejvíc, tříbí se tu obrazotvornost a nakonec, je to přece zábava i pro nás, ne? 

jerrymungo následující uživatelé ti poděkovali:

Vojtěch MatyášMíša Mašková
Psaní je psí život, ale je to jediný život, který stojí za to žít.
Flaubert

Komentáře

• LucieLucie Komentářů: 408
    Hezky napsané, jdu na to...smile

• JanaM.JanaM. Komentářů: 9
    Jsem tu nová a moc ráda bych jedno napsala něco co se bude líbit a lidi si to budou číst. Jsem spisovatel amatér a nevím o tom nic. Absolvola jsem jednou emailový kurz od Reného a díky němu jsem se naučila spoustu věcí :) a tak jsem napsala zatím 105stran mého fantasy příběhu, který snad jednou dopíšu :) Mám děj, mám postavy, mám zápletku ale tak nějak to nedokážu skompletovat :( A pokaždé mě strašně nadchne když mě něco napadne a já můžu zase něco dopsat :)

A tohle mě zase nakoplo k tomu abych si dala sešit a tušku do tašky a opět chytala myšlenky a nápady na každém kroku
  • jerrymungojerrymungo Komentářů: 1,682
    Ale vida, to jsem ani netušil, že moje úvaha o psaní bude mít až takový úspěch. Protože mám pocit, že ještě nebylo řečeno všechno podstatné, co jsem si osahal během mé spisovatelské (laugh) kariéry (laugh), mám v plánu ještě jakýsi dodatek. 

JanoM, jsem rád, že jsem ti pomohl k dalšímu tvoření. Můžu se ozvat? Ve tvém příspěvku jsem na první přečtení našel osm chyb. Znalost češtiny a pravopisu je to nejzákladnější, co by měl mít každý, kdo začíná psát. Máš třeba skvělý příběh, vynikající zápletku, ale na každém řádku chyby. Tím si čtenáře spolehlivě odradíš, protože si řekne- To mu nestojím ani za to, aby si to po sobě přečetl?
    Flaubert
    Já vím jsem na češtinu neschopná :((( ale rady samozřejmě uvítám :)
  • williwilli Komentářů: 473
    Tak já si dovolím něco, co možná toto fórum neunese, ale když se nad tím zamyslíš...

Kašli na chyby a na spisovnou češtinu. Ve skutečnosti na tom zase až tak nezáleží. Mojí babičce by bylo teď v dubnu sto let. Byla dítětem první světové války a do školy chodila za celý život jen 6 let.

Když psala, psala všude tvrdá "y", aby náhodou nějaké nevynechala. Čárky ve větách nepsala pro jistotu vůbec. Ale kdybys jí slyšela něco vyprávět.... To bylo prostě úžasné.

Jestli chceš vydat knihu, musíš mít příběh a musíš ho umět poutavě podat. A když budeš mít toto, tak potom už ve srovnání s tím snadno najdeš někoho, kdo tomu obrousí pravopisné hrany.

Můj obor je svým způsobem psaní - ročně několik desítek technických zpráv, posudků, návrhů projektů... To jsou taky příběhy. Možná trochu jiné, než tady, ale také musí mít první větu, zápletku a nějaké rozuzlení. Někdy je to k zasmání, často by nad tím jeden brečel.

Měl jsem v týmu dyslektiky, dysgrafiky a psát museli stejně jako ostatní. Tak to holt po nich někdo opravil. Ale "příběh" si napsali sami a protože byli dobří, tak byl téměř vždy perfektní.

Piš, jestli to v tobě je, tak to pusť ven. Pravopis je strašně důležitý, ale až za tím příběhem.

P.S. Nevzpomínám si na jedinou knihu, kterou bych četl jen kvůli pravopisu.
  • Salma BlancoSalma Blanco Komentářů: 210
    Naprosto souhlasím!

I když - byli tady tací, kteří by tě za taková slova rozcupovali na kousíčky laugh.
    The world needs more cowboys.
  • TrigatronTrigatron Komentářů: 48
    Samozřejmě, že je gramatika důležitá. Ale překvapilo mne, kolik lidí si nepovšimne gramatických chyb, když jsou zaujati příběhem. Sice to není postup hodný profesionála, ale když se začtu, tak na chyby nekoukám. Místo toho sleduji ten film v hlavě, který se podle psaného slova tvoří. Kdyby mne má známá, autorka povídek z vojenského prostředí, sama neupozornila na chyby, které ve svém textu objevila, nevšiml bych si jich. No, u mne je to trochu horší, co se čtivosti i větné skladby týká. Je to dáno jednak tím, že jsem toho moc nepřečetl z doporučované literatury, druhak také tím, že jakmile se rozepíšu, spěchám, abych to vše vypsal a tu a tam mi nějaký ten smysl věty prostě chybí.

Je výborné, mít na takovéhle záležitosti nezaujatého korektora, ale to se každému nepoštěstí. Proto jsem rád, že se tu najdou lidé, kteří kromě poznámek k příběhu dovedou i najít ty nepříjemné překlepy a chyby v textu, které by měl autor posléze, ve finální, např. k vydání určené, verzi opravit.
  • MikeHavliczekMikeHavliczek Komentářů: 882
    Salma, Willi: no, myslím, že jediný člověk, který tu zastával tak extrémní názor k chybám, byla Jíťa. Ale jelikož se tu už dlouho neukázala, myslím, že Willi může být v klidu laugh Nakonec, já s ním ve všech bodech souhlasím. Sice nejsem ani jeden dys, ale s gramatikou mám veliký problém. I přes snahy učitelů, profesorů a soukromých lekcích tety, středoškolské profesorky češtiny, stále jsem schopný napsat tvrdé Y ve slově džýny. Takže asi tolik k chybám laugh

Jana: Však sem něco prdni, my se ti na to vrhneme a slibujeme, že budeme hodní.
    Mike má pravdu, extrémní citlivost na chyby se tu už nenosí, to bývávalo...laugh

Nicméně, chyby by se dělat neměly. Nemyslím překlepy nebo nějaké omyly, ale pravopisné chyby, to už je lehce za hranou. Samozřejmě, nápad a příběh je prvořadý, ale zpracování a češtinářskou správnost bych řadil asi na stejnou úroveň. 

A ani bych až tak nesouhlasil s větou, Kašli na chyby a na spisovnou češtinu. Češtinu nespisovnou může použít třeba Mike, když píše svoje noir povídky, tam to sedí. Ale napsat klasický příběh nespisovnou češtinou a sekat tam chyby bez uzardění, to mne, jako čtenáře docela uráží. Není dobré spoléhat na někoho, kdo to za mne opraví. Je spousta možností, Pravidla českého pravopisu, internet, kde se dá ověřit si správnost. 

Možná to je i tím, že jsem vždycky hodně četl a proto se mi nestává, že bych vědomě střelil hrubku. Už ve škole jsem měl rád sloh a chyby jsem prostě nedělal. Jo, takový slovní a větný rozbor, to byla pro mne ohavnost...wink

A na závěr. Napsat sbírku povídek a nelámat si hlavu s češtinou je sice možné, ale první nakladatelský redaktor vám s ní praští. A vím, o čem mluvím, dělal jsem půl svého života v tiskárnách a kontakty s redaktory nakladatelství byly dost časté. A proto se omlouvám ostatním, jestli nějak rejpu v jejich češtině, ale dělal jsem i korektora a je to moje profesní ujetost...wink

Flaubert
    Flaubert
    Jerry: Tak když na to koukáš z tohoto konce - naprosto souhlasím. Tedy s tím, že pustit z ruky povídku, nebo dokonce knihu s chybami, je špatně a zavání to opovrhováním čtenářem. To, co jsem měl na mysli, je spíš technická věc. Nejprve je třeba dát dohromady to podstatné. Tím je příběh, postavy, povahy, atd. Dokonce si dokážu představit, že autor požádá známé o názor na text po stránce příběhu s tím, že si je vědom chyb, které musí opravit.

Pokud není dobře to podstatné, nevidím důvod k jazykové korektuře.

Z praxe vím, že většinu chyb si po sobě najdu až po pauze. Nejen pravopisné chyby, ale i v logice. Takže bych řekl, že (možná ne pro každého) je dobře dát dohromady první "rukopis", podstrčit ho někomu, kdo mi řekne, jestli to má hlavu a patu a teprve po dopilování příběhu udělat jazykovou korekturu - nebo si jí nechat udělat.

A až  teprve pak uveřejnit.

Knihu jsem v životě nevydal a dost pochybuji, že někdy vydám. Ale tipnu si, že než knihu dostane redaktor do ruky, měly by ji číst dvě - tři další osoby po autorovi. Jinak z toho může být jen ostuda.

Nicméně na tomto fóru bych čekal spíš ty "rukopisy". Je to docela pěkná "dílna" pro zkoušení nápadů a pokoušení múz.

Co se týče nespisovného jazyka - měl jsem na mysli vlastně totéž, co výše. Občas člověku uteče z ohrady nějaký ten "bejk" místo býka. To bych u první verze vůbec nebral v potaz. Něco jiného je, pokud má být nespisovný jazyk součástí atmosféry. Tam by paradoxně měla být i korektura správné nespisovničtiny. To nemluvím ani o odborném slangu - špatně udělaný znehodnotí úplně všechno.
  • MarketaRMarketaR Komentářů: 699
    Asi budu souhlasit s Jerrym. Pokud člověk píše pro sebe, může si tam sekat chyb kolik chce. Jakmile to ale pustí nějakým způsobem ven, mělo by to aspoň trochu vypadat. V dnešní době píše tolik lidí, každý se chce prosadit a každý má šanci publikovat když ne knižně, tak alespoň na internetu. Osobně když vidím už v první větě moře chyb, překlepy nebo to musím pracně luštit, prostě číst přestanu. Proč bych taky četla dál, když je tu spousta jiných děl na vyšší úrovni? Nemám ale vůbec nic proti občasným chybám, ty přece dělá každý. wink

Neříkám ale, že pokud někdo nezvládá češtinu a gramatiku, nemůže psát. Ať si píše, co chce, a pokud umí vymyslet skvělý příběh, který stojí za to, sem s ním. Ale přece jen příběhy se vypráví prostřednictvím jazyka - bez toho to prostě nejde. Vždycky je tu přece možnost, že vám s tím někdo pomůže. Nebo si můžete zaplatit korektora. wink

Konkurence je prostě příliš velká, než abychom si mohli dovolit sekat chyby. laugh
  • Salma BlancoSalma Blanco Komentářů: 210
    Ale takhle to přece bylo myšleno! Můžu psát naprosto dokonale spisovně, ale pokud nemám příběh, tak je mi to stejně na nic. A naopak - můžu mít úžasný příběh, ale dělá mi problém čeština, tak prostě napíšu příběh a nechám si ho opravit jinýma. Je to o tom, že nemusím všechno vědět a umět sám, ale musím vědět, kde najdu pomoc. Já vím, já vím, pravopis, čeština, zodpovědnost vůči čtenáři, vůči mateřštině, sebevzdělávání atd atd. Pořád dokola. Už dejte pokoj. Prostě pokud vím, že mám problém s češtinou, nebudu posílat knihu do nakladatelství s hrubkami, ale nechám si je od někoho opravit a je to. Pokud jsem idiot a pošlu to tam s hrubkami - moje chyba. Takže jak už jsem tady říkala dřív - hlavně klid. Prostě fakt pište, jak umíte, však ono se to časem poddá a ten pravopis se taky naučíte - díky wordu, díky svým prvním čtenářům a třeba i díky tomuhle fóru. Žádný učený z nebe nespadl. Mohla bych vám vyprávět, co všechno jsem až teď díky wordu zjistila, že roky píšu špatně. laughA pokud se fakt bojíte, že těch hrubek tam máte moc, tak mi klidně pošlete nejdřív své dílko k opravě na mejl a až potom ho vystavte tady. Netvrdím, že jsem neomylná, pořád dělám chyby, ale aspoň malinko ráda pomůžu.wink Alespoň se jednou budu moct pochlubit vnoučatům, že tohohle slavného autora jsem četla, ještě když ho nikdo neznallaugh.
    The world needs more cowboys.
    Tak a tím bylo řečeno asi vše. Všichni máte v podstatě velký kus pravdy. Mimochodem, Markéta má ten největší... wink

Myslím, že tuhle problematiku tady nevyřešíme, asi se vyřešit ani nedá. V podstatě si jde se svou kůží na trh každý sám za sebe. Pište si podle chuti...wink Je pravda, pokud někomu půjde napsat opravdu skvělou věc, najdou se lidi, kteří mu ji opraví. Jenže, opraví... ono tady pak nejde o nějaké čárky, nebo y/i, ale třeba i o slovosled, stavbu věty, interpunkci, spoustu jiných věcí. A pokud se najde takový korektor a opraví i tohle, vznikne třeba docela jiný příběh.

Ale to už teoretizuji. Buďte blaženi, pište jako zběsilí a ono to přijde. 

Skončeme s teoriemi a hurá do autorského psaní!

Flaubert
  • TrigatronTrigatron Komentářů: 48
    Díky, ještě přidám osobní prosbu... u mne klidně komentujte i zbytečnosti, jsem rád za každou nápovědu. Předem děkuji všem.
    Jerry: Nemyslím, že bychom to tu měli, nebo dokonce mohli vyřešit. Podstatné je o tom přemýšlet - a pracovat na sobě.

Dík za tuhle diskuzi.
  • MikeHavliczekMikeHavliczek Komentářů: 882
    I já díky za skvělou diskuzi. Přišpendlím téma, aby bylo více na očích. Tohle někomu do budoucna rozhodně pomůže laugh
    Trigatrone, neboj se, klidně si s chutí zašťourám i ve tvých textech, ale myslím to samozřejmě dobře.

I já děkuji všem, kdo se zúčastnili, bylo to zajímavé. Víte, ona čeština je děsně krásný jazyk a nezaslouží si, abychom si řekli, kašleme na pravopis a chyby ignorujeme. Pak se stane, že někdo napíše Jsem visokoškolák a vůbec se za to nejen že nestydí, ale ani si neuvědomí, že udělal nějakou chybu. 

Slibuji, že pokud  se nebudete zlobit, budu dál poukazovat na chyby a jestliže si budete myslet, jen ať si plácá, nebude mi to vadit.

A už toho necháme, pustíme se zase do nějakého díla, ne?

Btw. připravuji opravdu další pokračování jakéhosi manuálu vzniku nesmrtelného díla... Jen kdyby byl čas...wink
    Flaubert
    Ani jsem se nestihla do té vřavy přidat frown...

díky Jerry za těch 20 nejčastějších chyb  - zvláště ad 1 -byl můj velký nešvar, který jsem snad už vykořenila...

Z toho si nic nedělej, mně taky pěkně dlouho připadalo by jsem jako naprosto spisovné a ono ne. Člověk se pořád učí. Ale prostě, mám takový názor, že čeština je natolik krásný jazyk, že si zaslouží, aby byla používána správně.wink
    Flaubert
    MImochodem, vážení přátelé, ještě přidám cosi o češtině. 

Objevil jsem zajímavou stránku s testy z češtiny a občas si tam nějaký test udělám. Doporučuji to i ostatním, zkuste si to, třeba přijdete na věci, které jste ještě nevěděli...

http://ocestine.cz/
    Flaubert
  • masenkamaskovamasenkamaskova Komentářů: 285
    Tady se nakonec rozvinula pěkná konverzace...já osobně souhlasím s tím, že pro sebe si člověk může sekat chyby, ale asi jen na poprvé, pak by si měl dát tu práci a hezky to po sobě opravit....občas se sama divím, co za písmenka jsem pozaměňovala při psaní laugh hlavně jde o to, abychom (nedávno nám učitelka dokonce říkala, že se uvažuje o zařazení výrazu abysme do spisovné češtiny surprised) se nemuseli stydět za chyby, co jsme v textu nasekali smile

Psaní je cesta jak zažít to, co se vám v reálném životě nemůže stát.

Občas se vyžívám i v hudebních provedeních. Písničky můžete sledovat zde: Lexi Felix

Abysme je pěkně hnusné slovo...wink

Ale souhlasím stoprocentně, že text bez chyb je vizitkou každého inteligentního člověka a u lidí, kteří alespoň amatérsky tvoří, to platí dvojnásob. Chyby se dělají a budou dělat, ale přečíst si to po sobě, a třeba i zkonzultovat s nějakou příručkou by mělo být samozřejmé. Pořád tvrdím, že čeština je natolik nádherný jazyk, že si zaslouží, zacházet s ním co nejlíp.cool
    Flaubert
    Přese všechny své šílené gramatické chyby, které tu na fóru produkuji, musím souhlasit s Jerrym. Od té doby, co se pokouším psát, považuji za svou povinnost vůči češtině, si texty kontrolovat a omezovat chyby na minimum. Pokud nevím konzultuju google/ právě teď jsem váhala zda přese nebo přezeembarassed/. Vlastně to možná neberu jako povinnost, ale spíš jako úctu k našemu jazyku, kterého si opravdu vážím. V tomhle bodě jsem zapřísáhlý nacionalista, češtinu bych za žádný jiný jazyk nevyměnila.

Snažím se tolerovat ostatní. Ne všichni to takhle máme, a každý má právo to cítit po svém. Osobně ale texty, kde je hned v prvním odstavci několik zjevných chyb dál nečtu. Prostě mě to odpudí. / Dyslektici mají podle mě v dnešní době dost nástrojů, jak se toho zhostit se ctí./wink

Považuju za samozřejmé, že základem každého díla je příběh, a stejně jako si češtiny vážím, tak fantazii obdivuji. Žasnu nad tím, co se nám všem skrývá za nespočetné a neskutečné světy v hlavách. A pokud to kdokoli dokáže uchopit a popsat, je to opravdu fascinující, bez toho žádné dobré dílo nevznikne.

Takže abych to shrnula:

Aby na mě nějaké dílo zapůsobilo, musí ve mě vyvolat obdiv k autorově fantazii, ale musím z něj cítit i úctu k jazyku.

Howgh.laugh
  • MarketaRMarketaR Komentářů: 699
    Krásně řečeno. wink Čeština je k psaní úžasný jazyk, myslím, že patří mezi ty nejhravější (třeba když to porovnám z angličtinou...). O to je ale někdy těžší ji používat správně. wink
  • masenkamaskovamasenkamaskova Komentářů: 285
    Naprostý souhlas. Jednou mluvíme česky a měli bychom si vážit toho, jak krásný a umělecký jazyk máme. Jsme malý národ, ale z rozmanitostí slova, kterou si tady všichni zkrášlujeme radosti života smile určitá úcta k jazyku být musí, tak se musíme všichni snažit laugh
    Psaní je cesta jak zažít to, co se vám v reálném životě nemůže stát.

Občas se vyžívám i v hudebních provedeních. Písničky můžete sledovat zde: Lexi Felix

Tak jsem se konečně odhodlala a vložila kousek svého :)
Abys mohl komentovat, musíš být přihlášený nebo registrovaný.