Nová životní etapa

JaninaJanina Komentářů: 18
upraveno 21. listopad 2013 v Povídky
Tak my budeme mít dítě. „Dítě“ zvolala jsem nahlas, ale stále s upřeným pohledem na ty dvě čárky. Víte, můžete se na to připravovat jak dlouho chcete, ale pak, když se to vážně děje, je to jak pecka do hlavy. Zkrátka to trvá, než to poberete. Tečka.

Jelikož jsem si test dělala o půl páté ráno, z důvodu nespavosti, měla jsem celý den na to se s tím „vyrovnat“. To jsem se ovšem pěkně přepočítala, protože přijmout to, že se ze mě stává člověk zodpovědný za druhého člověka mi trvalo tři měsíce. Ty tři měsíce byla pekelná zkouška, uznávám. Ani nevíte jak tvrdé je pro někoho, kdo miluje vinné večírky, divoké jízdy na kole v terénu a upnuté džíny, sledovat jak si drazí přátelé v hospodě otvírají jednu láhev za druhou, mezitím, co vy ucucáváte jahodové cappy, chodit na nudné dlouhé vycházky, mezitím, co vás ovane vítr z projíždějícíh cyklistů a nosit dlouhé svetry, aby jste zakryli zvětšující se zadek. Ano, druhořadé starosti, pomyslíte si, ale není to tak. Všechny tyhle blbosti byly vaší součástí řekněme deset let a byly jste to vy. Najednou si musíte tolik věco odpírat, přestáváte to být vy a cítíte se odstrčeně, vyplašeně, dezorientovaně,tlustě…

Naštěstí, na každé zbloudilé cestě, existují záchytné body.  Body, které vám říkají, že jakkoliv je cesta trnitá, nakonec cíl bude ohromující a fakt zasloužený.

Ty světlé stránky, jako např. , že se nikdy ráno neprobouzím s kocovinou, že není trapné, když po večeři sním větrník a laskonku,  že pláču nad rozlitým čajem a nikdo se tomu nediví, že kamkoliv přijdu, lidé se na mě usmívají a muži jsou konečně galantní, můžu nosit výstřihy, nejsou na mě kladeny vysoké nároky, všechny zvířata se ke mě hrnou,tudíž mám pocit, že oplývám nadpřirozenou aurou a cítím se v každém směru důležitě a výlučně.

Ale jeden záchytný bod miluji nejvíc. Když vidím na ultrazvuku třepotat jeho ručičku, nebo když  v mém břiše trénuje kickbox. Momenty, které převálcují Chardonnay, alpské kopce i  ty kila navrch. Protože až tohle dílo lásky bude venku, všechno to, co mi chybělo, se občas může opakovat, ale tenhle zázrak se stane třeba jen jednou za život.

Komentáře

• LucieLucie Komentářů: 421
    Na úvahu napsanou při ranní kávě je to opravdu roztomilé a pobavilo mě to.laugh

• masenkamaskovamasenkamaskova Komentářů: 296
    Souhlas s Luckou - psát si takhle při ranní kávičce krátké úržky, které pobaví a zabaví není vůbec špatný nápad smile Mám ráda takové kratší texty, kde někdo popisuje ty nejmenší a přitom nejkrásnější detaily.

Nejsem si jistá u tohohle úseku:

...sledovat jak si drazí přátelé v hospodě otvírají jednu láhev za druhou, mezitím, co vy ucucáváte jahodové cappy, chodit na nudné dlouhé vycházky, mezitím, co vás ovane vítr z projíždějícíh cyklistů a nosit dlouhé svetry...

jestli je to mezitím gramaticky správně, nějak se mi to tam nehodí...spíš bych asi použila zatímco nebo tak nějak...ale asi to bude věc názoru. Jinak to máš pěkné wink
    Psaní je cesta jak zažít to, co se vám v reálném životě nemůže stát.
    o psaní jinak...

• jerrymungojerrymungo Komentářů: 1,752
    Míšo, máš pravdu, tahle věta je trochu nesprávná a hodně šroubovaná. 

Janino, jako úvaha fakt dobré, úplně obyčejný nápad na povídání. Trochu tady kulhá zpracování. Stavba jednotlivých vět je občas poněkud nepřirozená, někdy se ti tam zatoulá slovíčko, které tam nesedí. Pro příklad - byly vaší součástí řekněme deset let. Místo řekněme bych použil třeba -možná-, nebo -dobrých-. Psaný text je něco trochu jiného než text mluvený, tam se leccos ztratí, ale černé na bílém působí nepřirozeně.

Krásný je třeba první odstavec, to si mi moc líbí. Hlavně slovo Tečka na konci. Vtipné. Ale pak, třeba slova z důvodu nespavosti, ohraničená čárkami, to je jak do dotazníku. Co třeba Nemohla jsem spát a tak jsem si test dělala ještě za tmy, kdy na budíku svítilo čtyři třicet. A třeba slova - nejsou na mne kladeny vysoké nároky-, to je jak motivační dopis při nástupu do zaměstnání.wink

Občas se tu ozvu proti příliš krátkým větám, ale u tebe je to obráceně. Věta na čtyři nebo pět řádků, to už je zase moc. To uměl třeba pan Hrabal, který napsal dlouhou povídku v jedné větě, ale jinak je to rušivé, protože čtenář, než větu dočte, skoro si nepamatuje, co bylo na začátku.

Přitom to téma je skvělé, pocitové, přímo určené na to, aby slova a věty poklidně plynuly. Zkus to trochu uhladit a bude to dobré, třeba jednou, až to dítě  bude umět číst, rádo si to přečte. Víš, takový deník s pocity budoucí matky, to není vůbec špatný nápad.smile
    Psaní je psí život, ale je to jediný život, který stojí za to žít.
    Flaubert
  • JaninaJanina Komentářů: 18
    Díky za pochvalu i kritikuwink ano, rozhodně souhlasím  s tím, že mé zpracování pokulhává, ale to hlavně proto, že to po seobě přečtu jednou, maximálně dvakrát a to ty chyby nevidím. Jsem holt netrpělivec embarassed
  • lulalula Komentářů: 99
    Tak právě jsem si vzpomněla, jak jsem své dvě čárky spatřila před třemi lety já. Cítila jsem se dost podobně a je moc hezké si na to zavzpomínat. Díky. laugh

Kritikou já moc neoplývám, nakolik mám pořád problém s vaším pravopisem i stylistikou. Mně se to líbí a moc a pobavilo mě to zcela určitě  wink
  • jerrymungojerrymungo Komentářů: 1,752
    Janino, zpracování třeba pokulhává, ale nápad je to dobrý. Ono to asi chce udělat tak, jak se radí v jedné chytré knížce. Napsat text a už ho nekontrolovat. A nechat ho uležet několik dní až týdnů, pak najednou objevíš věci, které jsi přehlédla. Já mám třeba texty staré několik měsíců, napsané a řádně poškrtané na papíru. A když je přepisuji do počítače, najednou objevím trefnější formulaci, jinou konstrukci věty, najednou něco doplním, vypiluju a hned je to znát.

Lulo, v češtině jsi dobrá, tak se neboj. Pobavilo mne v tvém příspěvku slovo nakolik - slovensky nakoĺko, že? Tady by se použiooi něco jiného, třeba přece jen, nebo ještě. Ale dobrý, nic ve zlém...wink
    Psaní je psí život, ale je to jediný život, který stojí za to žít.
    Flaubert
Abys mohl komentovat, musíš být přihlášený nebo registrovaný.