Plkám, plkáš, plkáme.

1353638404159

Komentáře

• williwilli Komentářů: 508
    Malování je dobrý - uvolňuje se tím řada emocí, i těch skrytých, které normálně člověk neventiluje a dusí je v sobě...
    Jo, vlastně důležité je, čím maluješ. U některých materiálů by to už mohlo být ke konzultaci. Ale to bys už asi nechodila na internet.
    Mám to nějak podobně - taky už nejsem schopen psát. Jsem pod vrstvou papírů a jen občas se vynořím, abych se nedechnul a pak zase šup dolů. Přitom mám v hlavě velmi zajímavé téma (chci tomu věřit), které by dalo na pěknou sérii příběhů. Jenže potom, co jsem ťukal do počítače ty celodenní nesmysly už nemám sílu si k němu znovu sednout a vyťukávat příběh.
    Ale dneska asi začnu... Cítím, že tam něco zraje a chce to ven :D
    Držím všem palce, aby se múzy hnuly a stavidla nápadů byla zvednuta.
  • masenkamaskovamasenkamaskova Komentářů: 296
    Ahoj všem, jak tak koukám, jsme na tom všichni stejně, málo času, málo inspirace. Vy chodíte do práce, já od pondělí do pátku do školy a musí říct, že výška není žádný ráj :lol: Dnes jsme psali první test, který snad dopadne dobře, ale znamená, že už jsem se začala učit a kdykoli dělám něco jiného, mám výčitky, že se neučím.A optimismus s každým týdnem zmírá víc a víc.

Salma: Malování je dobré, vždyť se podívej na všechny ty antistresové omalovánky, co jdou teď na dračku :wink: Já se teď spíš angažuju hudebně, skládám písničky co to jde a hrozně mě to baví :smile: Je to takové psaní s přidanou hodnotou.
    Psaní je cesta jak zažít to, co se vám v reálném životě nemůže stát.
    o psaní jinak...

• jerrymungojerrymungo Komentářů: 1,767
    Tak jak tak koukám, vyprovokoval jsem pěkně smutnou diskusi o ztrátě inspirace... :)
    Nevadí, ono se to zase rozjede. I já to znám, za celý den je toho tolik, že si chce alespoň k večeru hlava odpočinout. Když si představím, co všechno musím za celý den vyřešit a pamatovat si, nedivím se, že se mozek brání... Já to mám teoreticky všechno rozmyšlené, ale dokopat se k tomu, to je úkol děsivý.
    Salmo, ty, taková spisovatelka a že by se změnila v malířku? Nějak nevěřím. Budu muset pokročit se svými hrdiny z Divokého Západu, abych tě rozjel... :D A doufám, že maluješ stejně hezky jako píšeš!
    Willi, to jsem na tebe zvědav, když v hlavě něco bleskne a udrží se to tam, je to nadějné!
    Mášo, optimismus nemá zmírat, naopak, musí se přiživovat!
    Psaní je psí život, ale je to jediný život, který stojí za to žít.
    Flaubert
  • MarketaRMarketaR Komentářů: 733
    Ahoj, spisovatelé, taky se přidávám ke klubu vyhořelých. Zrovna teď mám problém napsat i tenhle komentář. :D

Na psaní jsem nezanevřela, občas něco napišu, ale stojí to za houby. Na Bartoničce jsem si dala předsevzetí, že se letos zúčastním Ceny Karla Čapka (uzávěrka 30.listopadu), takže čas se mi pomalu krátí a už začínám něco v hlavě skládat dohromady. Pravděpodobně to bude blábol vzhledem k mému mimóznímu stavu, ale něco už vážně napsat musím. :D

Koukám, že tu někteří utíkají k jiným kreativním činnostem - malování, hudbě... Já si začala vést deník, kam si aspoň píšu nějaké útržky a myšlenky, co mě během dne napadly, abych nezakrněla. ;)

Míšo, ten začátek je nejhorší, ale jak se zorientuješ, najdeš si cestičky, jak si to podstatně zjednodušit. :D
    Stále věřím, že vše se k dobrému obrátí a bude zase krásně :smile: Ani s tou inspirací to snad nebude tak zlé, přece jenom mám před sebou spoustu práce na spoustě projektů a nechci je nechat příliš dlouho ležet :lol:

Ono by se asi taky hodilo mít kolem sebe víc takových kreativních duší, jako jsem já. V rámci studia na Jaderce se moc takových lidí nepotká...nebo nevím o jejich kreativním vyžití :lol:
    o psaní jinak...

• Mirek H.Mirek H. Komentářů: 373
    upraveno 3. listopad 2016
    Tak já bych i chuť psát měl a nápady by byly taky… něco jsem i rozpracoval s tím, že to pošlu také do CKČ…ale už nějaký čas ta povídka leží ladem (tak snad stihnu uzávěrku), jen toho času se moc nedostává.
    Byly to opravdu jen plané naděje, že podzim bude na rozdíl od léta klidnější. Je to letos nějak šílené. Na druhu stranu si nemohu stěžovat neboť ve volných chvílích (na místo psaní) dělám rytiny.

Tady jsou dokončené ty, co jsem dělal na Bartoničce, takže kdo viděl proces může mrknout na výsledek: http://miroslavhlinka.cz/beowulf_dragon.htm a druhý odkaz http://miroslavhlinka.cz/beowulf_grendel.htm
  • renenekudarenenekuda Komentářů: 124
    Srdečně vás zvu na náš neopakovatelný a velmi netradiční křest knihy Hakuna Matata: https://www.facebook.com/events/1686721211641157/

Již tuto sobotu od 18:30 v DUP36. Můžeme se tam společně napít! ;)
    Boss
    Udělal jsem v poslední době takové dva maličké postřehy, které mi sebraly hodně sebevědomí. Stalo se to při čtení Rychlých šípů pro naše mrně před spaním a pak taky na momentálně promítaných magických zvířatech od Rowlingové...
    Několikrát jsem utrousil poznámku, že děj nemusí být složitý, stačí když je zajímavě napsaný. Všimli jste si například, na jak dlouho vystačí Foglarovi taková maličkost, jako je vysypání žlutých špendlíků na stůl? Sfouknul bych to jednou krátkou větou, ale Jestřáb o tom napíše napínavě půl stránky. Ve zvířatech jsem viděl několik nedomyšleností a logických chyb - ale stejně to nevadí. Kdo tomu žánru fandí, může se nechat unášet jednoduchým příběhem a kouzlo je asi v maličkostech, které z toho udělají barevný příběh.
    Nějak mi z toho vychází, že když neumím chytlavě napsat, že dítěti upadl krajíc chleba namazanou stranou do bláta, tak vlastně nemám šanci.
    :(
    Ahoj, willi, neboj, to je jen nějaký předvánoční splín. Nemyslím si, že by to bylo něco, co se člověk nemůže naučit. Taky bych řekla, že z porovnávání se s druhými nic moc dobrého nevzejde - jestli ti do toho můžu mluvit, radši je studuj a uč se, jak to dělají, než se s nimi měřit. :) Mívala jsem podobné pocity jako ty, ale pak mi došlo, že každý píše jinak a v tom je to kouzlo. Už se psalo o všem, ale ne z tvého úhlu pohledu a tvým stylem. A třeba to, že dítěti spadl krajíc chleba do bláta, vůbec není pro příběhy, které vyprávíš, důležité. ;)
  • Salma BlancoSalma Blanco Komentářů: 211
    Neviděla bych to tak černě, Willi. Někdo prostě k popsání děje potřebuje půl stránky a někdo zase jen jednu větu. To neznamená, že ten druhý neumí psát nebo že nepíše dobře. Každý máme svůj styl a každá kniha má své čtenáře. Někdy i v té stručnosti a jednoduchosti je úžasné kouzlo. (A ten "ukecaný" autor by to třeba zase takhle prostě a jednoduše popsat nezvládl :) )
    Já sama si taky vybírám knížky podle momentální nálady, nečtu jen jednoho autora a jeden žánr. Jo, občas si řeknu - to byl teda brak, ale co, někomu se to i tak může líbit, tak co já bych to odsuzovala. Každý máme jiný názor, jiný pohled na svět, jinou míru inteligence, ale to neznamená, že je někdo lepší, šikovnější, schopnější.
    Bohužel, současný svět nás učí pořád porovnávat, dokazovat si, bojovat, soutěžit, vítězit. Nějak se zapomíná na individualitu a různorodost talentů a schopností.
    Taky si občas při čtení říkám - tohle bych nikdy nedokázala napsat, to je geniální, na to nemám, kašlu na psaní, nemá to smysl. A potom si řeknu - no a co. Budu psát tak, jak umím nejlíp a i kdybych psala jen pro sebe do šuplíku, je to fajn. Ale psát jen do šuplíku je obrovská škoda, protože jak říkám - každá kniha má svého čtenáře. ;)
    Prostě piš tak, jak umíš, dělej všechno pro to, ať je každá tvoje povídka lepší a uvidíš. Komu se tvůj styl psaní bude líbit, tak tě bude číst a hotovo. A komu ne, najde si jiného autora. :)
    The world needs more cowboys.
    willi, četl jsi Kraď jako umělec od Austina Kleona? Pokud ne, myslím, že by ti to mohlo zvednout náladu. Prostě to, co se ti u daných autorů líbí, ukradni a přetvoř si to podle sebe! :) Na knížku jsem kdysi psala i recenzi: http://marketaruzickova.cz/austin-kleon-krad-jako-umelec/
    jo, jo Salma mi mluví z duše Willy :-) Neviděl bych to tak černě, spousta lidí spousta chutí a stylů :-)
    Ono v podstatě už všechno asi bylo napsáno a vymyšleno a nové věci jsou jen variace těch starších. Takže já bych si to nějak nebral. Nakonec, jako amatérský spisovatel máš i větší tvůrčí svobodu. Já jsem se třeba pustil do povídky se Sherlockem Holmesem, není to nic jednoduchého, ale prostě ohavně kopíruji A.C, Doyla. Ono mu to asi nevadí...
    Flaubert
    Jejda, děkuji za podporu. Ani jsem nečekal, že to bude mít takovou odezvu.
    Nějak na mě dolehla depka při pohledu do kalendáře a na pracovní stůl. Máte všichni pravdu - ono to chce hlavně nenechat se odradit. Mě spíš deptá to, že když už bych si něco napsal, tak jsem tak unavený, že mi padá hlava na klávesnici.
    Jak píše Markéta - člověk by se měl podívat jak píší jiní. To je to správné slůvko... "jak" a ne "co". A to vlastně dělám. Mě skutečně fascinuje, jak se někdy snažím udělat příběh zajímavý tím, že ho zkouším logicky promyslet, vypointovat, do poslední chvíle udržet napětí... A místo toho se mi jej podaří zamotat a překombinovat, takže se nakonec stane pro čtenáře nudným, protože je nesrozumitelný. Ještě že se na počítači tak snadno škrtá a přepisuje.
    A přitom by často stačilo se autorsky pomazlit s maličkostí a podat jí tak, aby byla radost to číst. Jerry má pravdu - psalo se už o všem. Ale všimněte si, že jsou vypravěči, kteří umí podat stokrát odvyprávěný příběh tak, že je po stoprvní znovu chytlavý, napínavý, mráz běhá po zádech a chlupy člověku vstávají a lehají přesně podle toho, jak to v něm odsýpá.
    Prostě jsem asi původně chtěl říct, že si často uříznu krajíc větší, než jaký zvládnu, místo abych si ho ukrojil tak akorát a pořádně ho namazal a ozdobil...
    Chtělo by to trénovat... Nebude zase nějaký workshop, který by tu rozhýbal klidné vody?
    :D
    Ono dát si osobní výzvu je fajn, jen to člověk musí ustát a nedělat si těžkou hlavu ze selhání. Každý se prostě učíme, i ti nej nej spisovatelé nikdy nenapíší román na první pokus, ale přepisují ho xkrát. :)

No já bych byla pro, taky bych uvítala nějaké to tvůrčí popostrčení. Co vy ostatní říkáte na workshop? :)
    Dobrá, nějaký workshop vymyslíme.
    Flaubert
    Tak a protože nám svátky již klepou na dveře, přeji vám všem krásné Vánoce, hodně zdraví a také psaní v novém roce.
    Vánoce jsou tady, tak se připojuju k Mirkovi a vám všem přeju pohodové svátky a chvíle strávené s lidmi, které máte rádi, bohatého Ježíška a jen to nej do Nového roku. Ať vám to píše! :)
    My se přidáváme a přejeme vám všem, aby Ježíšek splnil i ta nejtajnější přání, ale hlavně aby nadělil hodně štěstí a zdraví a celý příští rok. A klidně i trochu navíc.
    V+S+L
    Takže vážení přátelé, ať jsou Vánoce v klidu a míru a příští rok co nejlepší. V srpnu se určitě sejdeme.
    Flaubert
    Tak, přátelé, co byste tedy řekli na nějaký ten nový workshop? Buď tedy povídka na dané téma, nebo povídka jakákoli, ale s několika určitými zádáními, a nebo nějaká kombinace těch dvou možností.
    Flaubert
    Workshop určitě ano a co se týče zadání... Jednodušší otázku bys neměl?
    To je těžké, ona se inspirace courá prapodivnými uličkami, ne vždy se s ní člověk potká, když by zrovna chtěl.
    Ale když tak nad tím zrovna přemýšlím, zdá se mi, že už tu bylo všechno uvedené. Napadlo mne, že před sto lety byla světová válka v plném proudu. Co takhle povídka na téma z té doby? Někdo by si možná dal něco špionážního, jiný třeba akci z bitevního pole. Dala by se vymyslet i legrácka na vážné téma. Byla by to trochu změna a taky by si člověk možná připomněl, že nejsme lepší, jen máme navíc mobily a méně času jeden na druhého...
    Já jsem samozřejmě pro, bylo by to něco úplně jiného a zase by se dalo vyzkoušet, jak moc jsme dobří i v nějakém úplně jiném tématu, když to není třeba fantasy nebo scifi.
    Flaubert
    Tak zrovna světová válka asi nebude mým šálkem čaje, je to docela chlapské téma. :) Spíš bych se zúčastnila jako beta reader a napsala bych si něco svého. :)
  • ZdenekJasekZdenekJasek Komentářů: 80
    MarketaR: tak si z toho udělej ženské téma :) Když vezmu nějaký stereotyp, tak třeba příběh o tom, jak manžel odchází na frontu nebo se naopak nečekaně vrací ;)
    A co Mata Hari? To je ženské téma jako hrom. Ten rok je jen kulisa - klidně můžeš psát o upírech, jako o čemkoliv jiném :O)
    Chápu, jak to myslíte. Na každé téma se dá nahlížet ze spousty různých úhlů pohledů. Já mám spíš ten problém, že v tomhle se vůbec necítím jistá v kramflecích - na hodinách dějepisu jsem si na okraje stránek čmárala komiksy. No uvidím, třeba z toho něco vzejde. Takže tohle téma platí? A kdy dáme deadline? Důležitá otázka, protože bez něj nikdo nenapíše nic. ;)
    Já jsem pro, tady se dá docela experimentovat, třeba i scifi, naroubovaná na světovou válku... Takže dáme deadline řekněme 28.únor?
    Já jsem zatím dotvořil další kamínek svého westernového cyklu, šoupnul ho sem a pokračuji třetím dílem Věží o newyorském Obchodním centru. V každém případě bude První světová válka docela odlišné téma. Ale jdu do toho.
    Flaubert
    Já jsem taky pro... a přiznávám, že mě to téma dodatečně vyděsilo. Asi budu muset sáhnout po nějaké Bigglesovce pro inspiraci. Obávám se, že mi z toho vyleze větší či menší kravinka, ale život přináší různé výzvy.
    Konec února je dostatečně daleko, aby člověka něco napadlo a přitom ne tak daleko, aby se na worksohop zapomnělo.
    Za mne OK.
    ;)
    Tak koukám, že se to tu zase trošku rozjelo, to se mi líbí, moc moc moc :smile: A koukám, že nejsem jediná, na koho o Vánocích trochu padl splín...i když u mě to má spíš kořeny v nadcházejícím zkouškovém :tired_face: Dělala bych cokoli jiného, než se učila, dokonce se i objevuje inspirace a něco jsem napsala...jenže pak mám výčitky, že jsem ten čas nevěnovala učení. Není to nic moc.

Co se týče workshopu, téma zajímavé, i když netuším, jestli mě k tomu něco napadne :smiley:

No...a taky trochu děsím sama sebe. Místo, abych se věnovala své fantasy trilogii, která mě baví, mám ráda postavy a je to i docela hezky strukturovaný příběh, nemůžu se nějak odtrhnout od druhého dílka, které jsem si zkusila jen tak jako bokovku. Nějak nemůžu uvěřit, že už jsem napsala skoro 70 tisíc slov teenage romance z posledního ročníku střední školy :fearful: A ještě děsivější je, že mi přijde, že jsem se na tom docela dost naučila...no prostě je tak nějak všechno u mě naruby :sweat_smile: Stalo se vám někdy něco podobného?
    o psaní jinak...

Abys mohl komentovat, musíš být přihlášený nebo registrovaný.