Cvičení č. 4 – Hádka

LucieLucie Komentářů: 400
upraveno 27. květen 2013 v Povídkář
Jakmile napíšu nějakou pitominu, ze které mám radost, nedá mi to a musím to sem vyvěsit :-) Tohle je na jedno cvičení z Povídkáře. Zajímalo by mě, jestli různá cvičení z povídkáře taky ještě někdo používáte.

Postava A: Rodič se hádá s postavou B: Veliký silný hlupák,

protože Hledá rozbitý nábytek.

„Uf, schody jedny zatracený, jako do nebe... a ono jen na půdu... uf... lézt po smrti do nebe, to by byla fuška... Kampak jsem tu sesličku jen šoupnul? Zrovna by se mi šiknula... ,že by za tou almarou? To je prachu, a ten divnej puch, ostrej a nasládlej, kde jen jsem to cejtil? “
„Ahoj, táto!“
„Haa, uf, k čertu s tebou! Tys mě vyděsil! Co ty tady, ty budižkničemu?“
„Ha, ha, ha...“
„Co se tak chlámeš, ty halamo! Že si tátu vyděsil?“
„Ha, ha, ha...“
„Přestaň, ty pitomo, co tu na půdě pohledáváš?“
„Kouřim, hele...“
„Tak sem se zašíváš, ty ničemo jeden. A hulíš si tu jak fabrika. A co to vůbec, himl hergot, je? Smrdíš hůř jak starej kozel.“
„To je vod Karla, táto, suší to tady, nemám to žádnýmu povědět, no.“
„Žádnýmu povědět, jo? No to je mi pěkný, na mý půdě, jo? To jsou teda pořádky! To bude určitě ta marihuana, že jo?“
„Kdepak táto, říkal, čistá voňavá travička.“
„Tupče, travička, travička..., kuš.“
„Taky Marjánka, říkal, a že si můžu sem tam zapálit, když budu mít chuť, že mu tu tady krásně prosychá, říkal.“
„Jo, prosychá, to znám, na mý půdě, kuš, ty hlupáku. Okýnko otevřel, aby mu to luftovalo. K sakru, tady toho visí z těch trámů, a že si to tady pěkně vyskládal, lump jeden.“
„Táto, já ti taky zapálím, nechceš? Dyť je to tvoje půda. Jen to žádnýmu neříkej, Karel by se zlobil.“
„Ty zatracenej pitomče, já tu jdu hledat tu krásnou sesli po Božce, a co tu najdu, Sodoma, Gomora, půda plný marihuany, jak v nějakým zpropadeným doupěti těch, těch, feťáků...“
„Táto, na, potáhni, je to na nervy, říkal Karel.“
„Kuš, a vůbec, že ty to sedíš na tý sesli? Že já to věděl, tak, sesedni z tohto, a nekoukej, jak sůva z nudlí... no, pěkná, funglová seslička, hned jsem si na ni vzpomněl, jen to opěrátko bylo trochu rozklížený. Ale co je to, tady ta propálená díra, k čertu s tebou, vobejdo, tys to propálil! Že já tě přetáhnu, ty, ty, jeden! Popadni tu sesličku a odnes ji dolu, to ti řikám, nebo se neznám!“
„Táto, ty seš legrační, jak se tak rozčiluješ, ha, ha.“
„Kuš, ty, trdlo vodrostlý, k sakru, co se tu motáš, jak motovidlo, vždyť si vzal nohou o almaru, opatrně, to je seslička a ne nějaký poleno, rozumíš, jemně, víš ty, co to je, ne, pozor na tu područku, vždyť to celé roztřískáš, ty, ty, polož to! Mě z tebe trefí šlak! Ale já vím, z čeho to je, ty, ty, už tak jseš trotl od přírody a teď sis ještě mozek vykouřil, tak je to, počkej, já ti dám. V luftu sušit, prý, tak, tady to utrhnu, a tady, ták, a celé to poletí rovnou mezi futrama ven.“
„Táto, táto, to nedělej, ne, ne, ne...“
„Ty, ty, bez tak blbej seš, až mě z toho vzalo tady u srdce, dech popadnout nemůžu.“
„Táto, táto, co ti je? Posaď se na sesli, ne, počkej, ta už nedrží, tady na tu truhlici se posaď, pojď, já tě vezmu, ták, polož se, táto.“
„Do truhlice mě pokládat... ty... jeden, já vím, to by se ti hodilo... radši mi dojdi do světnice pro prášek... v tom horním šupleti...“
„Jo, jo, táto, já už běžím, táto. Hned jsem tady.“
„Já vím, kuš... a jsi v trapu, ty jeden, tys mě zase dal... jen si odpočnu, rozdejchnu se, a to bude dobrý... Ještě, že tě mám, ty holoto.“

Komentáře

• MikeHavliczekMikeHavliczek Komentářů: 882
    Nádhera. Prostě a jednoduše, nádhera. Jako bych slyšel svýho dědu, až mi slza ukápla. Tohle se ti moc povedlo!
  • Dejchá z toho na mě příjemná nostalgie :-)
    Úžasně napsaný.
    Obdivuju způsob, jakým tvoříě dialogy. Je to naprosto přirozený, nevyumělkovaný, krása :-)
  • LucieLucie Komentářů: 400
    Díky, včerejší podvečerní rychlovka, která mě moc bavila... Jen mě mrzí, že v tom, i když to přečtu třeba desetkrát, pořád zůstávají překlepy a chyby :-( Je to můj první textík psaný celý v dialogu - mám problém s tím, jak moc si můžu dovolit hovorový jazyk, někde mi přijde lepší napsat " říkal" o řádek dál " řikal" - vůbec mi dělá problém to nějak rozumně jazykově sjednotit. Jak to máte vy?
  • jerrymungojerrymungo Komentářů: 1,660
    Pěkné, vyloženě odposlouchané a vůbec nevadí, že se jedná jen o dialog. O to víc je prostor pro fantazii. Chyby mi ani nevadily, nakonec, nějak to tam patří. Stejně jako jiná interpunkce a jiná stavba vět. A hovorový jazyk sem určitě patří, takhle se opravdu mluví a kdyby někdo třeba v mlíkárně začal mluvit spisovně, asi by ho brali za šílence.
    Prostě dobré, umíš. A jestliže je to jen rychlovka, jak asi vypadá text, který je od tebe vypracovaný a opravovaný... :-D
    Ten Povídkář je dobrá věc, ale pro mne spíš jako zajímavost, mám přece jen radši, když si námět vymyslím sám.
    Psaní je psí život, ale je to jediný život, který stojí za to žít.
    Flaubert
  • LucieLucie Komentářů: 400
    Jerry: Od tebe si pochvaly obzvlášť považuju, díky. Opravované a propracované texty žádné nemám, neb jsem začala se "psaním" před čtyřmi měsíci... :-)
    Včera mi přišla od kamaráda / studenta bohemistiky /profi korektura jednoho textíku včetně stylistických oprav a vysvětlení různých jazykových nonsenců, kterých se dopouštím. Bylo to velmi poučné, ovšem styděla jsem se až za hrob...
  • jerrymungojerrymungo Komentářů: 1,660
    Já děkuji tobě za to, že máš o mně tak vysoké mínění... "-D Ale já jsem už takový, dovedu pochválit, když se mi něco opravdu líbí a dovedu zkritizovat otevřeně.
    Prostě, jsi šikovná a umíš. Já jsem si tvoje povídání vychutnal ještě několikrát a líbí se mi pořád.
    Začít psát před čtyřmi měsíci a už psát takhle je známka talentu.
    Profi korektura je sice dobrá, ale pokud nemáš hrubé chyby, ani není nutná. Já vím, o co je, taky jsem se jednu dobu živil jako tiskárenský korektor a dodnes mne tahají za uši lecjaké chyby v knihách.
    Ale nestyděl bych se, opravdu pořádně a bezchybně česky neumí ani ministr školství... :-D
    Jinak, jen víc takových "rychlovek", díky tobě jsem dostal zase chuť něco sepsat...
    Psaní je psí život, ale je to jediný život, který stojí za to žít.
    Flaubert
Abys mohl komentovat, musíš být přihlášený nebo registrovaný.