Jak zní tenhle prolog?

HankaHanka Komentářů: 10
upraveno 24. září 2011 v Povídky
Nedávno jsem začala psát nový příběh. Téma jsem měla vymyšlená už dlouho, jen jsem nevěděla, jak ho zpracovat. Teď už však mám několik stran a ráda bych znala názor na prolog. Je krátký, ale myslím, že čtenáře uvede do děje. Nebo ne?

Nemělo to cenu. Kniha byla napsána z náhlého popudu. Alexandra si chtěla dokázat, že stihne knihu napsat před koncem světa. A i když to byl čas krátký, dokázala to. Teď už však neexistovala kniha, která byla napsána za dva týdny před koncem světa. Existovala kniha napsána zbrkle za pouhé dva týdny. A něco takového by si nikdy nikdo nepřečetl - vlastně by to ani nevydali!
Na svět se prodral další hluboký povzdech. Další ruka popadla kus papíru a hodila jej do popelnice. Čin prováděný každý den tisíckrát a přesto teď tak výjimečný. Protože ten kus papíru byla původně kniha. Byla.

To je celé. Jen mi poraďte, u předposlední věty má být "(...) Protože ten kus papíru BYLA původně kniha.", jak to mám já nebo "(...) Protože ten kus papíru BYL původně kniha."? Protože je sice ta kniha a tu jde, ale je ten kus papíru... Moc děkuji. :) Za rady, kritiku i (snad) chválu. Hanka

Komentáře

 • Mě osobně se prolog celkově líbí. Zaujal mě a nutí čtenáře přemýšlet, co bude dál (nebo alespoň mě :D ). Držím palce při psaní a těším se na další příspěvky. :)
  Co se týče poslední věty, nejsem si jistá. Nejspíš jde o to, že buď papír byl nebo kniha byla. Sama bych o této věrě dlouho přemýšlela, ale jelikož je zdůrazněno TEN PAPÍR, asi bych napsala byl. Ale je to jen můj názor.
 • Já osbně bych zvolila jednu z variant:

  - protože ten kus paípru byl původně knihou

  nebo

  - protože ten kus papíru to byla původně kniha


  Nevím, jestli před "to" nedat čárku. Druhá varianta zdůrazňuje knihu a o tu, myslím, především jde.

  PS: Můžete, prosím, kouknout i na můj příspěvek (Ještě se...) níže ve fóru. Asi nikoho nezaujal, když reakce je nulová. :-( Ale i negativní kritika by mi třeba pomohla. Díky.
 • Samozřejmě šlo o papír ne paípr. :-)

  Poznámka pro administrátora: není možné aktivovat funkci opravy příspěvků (jako to bývá v jiných fórech)? Nebo pokud tu taková funkce je a já ji nenašla, poraďte mi, prosím. Díky.
 • renenekudarenenekuda Komentářů: 124
  Funkce opravy příspěvků existuje, ale je možná pouze pro registrované uživatele.

  PS: Jinak díky za Vaše diskuze na tomto fóru! ;)
  Boss
 • HankaHanka Komentářů: 10
  Moc děkuji! Nad tou předposlední větou jsem strašně dlouho váhala a stále ještě váhám. Asi to nakonec napíšu jinak. "Protože ten kus papíru, to byla původně kniha." Myslím, že tohle zní vcelku dobře. Děkuji, Kateřino! Ještě nad tou větou ale pouvažuji, protože bych tu část nerada vynechala; dle mého je důležitá. Nějak to napíšu. :) Hanka
 • ArvariArvari Komentářů: 12
  Osobně mi ten úvod nepřijde extra dobrý, omlouvám se, ale musím to říct. V prvním odstavci se neúnosně opakují slova 'napsat' a 'kniha', ve čtyřech větách z prvních pěti. Potom věta 'A něco takového by si nikdy nikdo nepřečetl – vlastně by to ani nevydali!' by mi přišla logičtější naopak: 'A něco takového by nikdy nikdo nevydal - vlastně by si to nikdo ani nepřečetl!'
  Myšlenka mi ovšem přijde dobrá, zajímalo by mě, co se bude dít dál, ale zpracování bohužel silně pokulhává.
  Mimochodem možnost 'Protože ten kus papíru, to byla původně kniha.' mi osobně přijde poměrně neohrabaná...
 • Nad tímto tématem se musím také pozastavit. Původní otázka je celkem pochopitelná, i já jsem chvíli váhala. Ale obě verze se mi zdají správné.
  Záleží spíš na tom, jak vám to lépe zní po přečtení a jak vám to lépe vypadá. Osobně bych tam nechala tu úplně původní větu s verzí "kniha byla" - vypadá to, podle mě, přirozeněji. Nějak se mi to tam víc hodí. A celý prolog je o knize, ne o kusu papíru, takže větou "Protože ten kus papíru byla původně kniha." se to jen hezky potvrdí.
Abys mohl komentovat, musíš být přihlášený nebo registrovaný.