Jména?

HankaHanka Komentářů: 10
upraveno 16. březen 2013 v O tvůrčím psaní
Mám jen takový menší dotaz, není to nijak důležité, jen mě zajímá, jak vybíráte jména do svých prací? Já s tím mám obvykle docela problém, většina mých postav se jmenuje Linda, Chloe, Sam nebo Matt. :D

Komentáře

• MikeHavliczekMikeHavliczek Komentářů: 882
    S jmény taky mívám problémy. Docela mi pomá tohle http://www.behindthename.com/random/. Nejenže ti to dá náhodné jméno ale i hezký popis toho co to jméno znamená. A zná spoustu jazyků. Nejednou se mi vyplatil, obzvláště když se mi příběhem toulají desítky neklíčových postav které jsem potřeboval pojmenovat. U těch klíčových si samozřejmě dávám tu práci a vymýšlím:D Snad ti to pomůže:)
  • HankaHanka Komentářů: 10
    Určitě se na to podívám, díky za tip! ;)
  • Od doby těhotenství, kdy jsem se jmény zaobírala hodně, mám celkem širokou jmennou zásobu, takže většinou u postav nemívám problém. Když už nastane, používám knížku Jak se bude jmenovat? od Knapové. Co na tom, že primárně je to určeno pro rodiče čekající potomky :-) Fajn je, že jsou tam právě i významy jmen, původ, možné podoby, zdrobněliny...
    Už si brousím zuby na příběh s postavou jménem Kunigunda, to jméno je tak strašný až je dokonalý ;-)
    Michale, děkuju za odkaz...je to rychlejší než chodit pro knížku:-)
    Páni těším se až si o Kunigundě/ovi přečtu. A je to ta nebo ten:) Jinak se moc omlouvám za mou rize chlapskou poznámku, ale nemůžu si pomoct. Hrozně to ve mě evokuje hanlivé označení jisté části ženského těla, tak bacha na dvojsmysly :D
  • OndraOndra Komentářů: 9
    Bohužel mi odkaz (http://www.behindthename.com/random/) nejde zobrazit. Je možné, že je server zablokován, či jinak ovlivněn? Díky
    Mě to funguje normálně. Nevím co používáš za prohlížeč ale možná máš zakázaný skripty. Občas mi to tak zlobí na starým firefoxu, co mám na notebooku. Zkus zadat ručně www.behindthename.com jestli funguje základní stránka nebo ti zlobí jen ten generator.
  • masenkamaskovamasenkamaskova Komentářů: 296
    Jména do příběhů vybírám různě...taky používám již uvedenou stránku, často se ale inspiruji v knížkách, které mám přečtené. Prostě přemýšlím, tak jak se budeš jmenovat? Po uvědomění si hlavní charakteristiky, rysů a vlastností mi často vyvstane v mysli konkrétní jméno z konkrétní knížky...
    Psaní je cesta jak zažít to, co se vám v reálném životě nemůže stát.
    o psaní jinak...

Pravda, taky se občas nechám inspirovat mými oblíbenými hrdiny, resp. jejich jmény. Ale kdybych to tak měl dělat pořád, všichni by se jmenovali Geralt(zaklínač) a ne jen pro ten zvuk toho jména. Všichni do jednoho jsou totiž pěkní parchanti, kteří, ač nakonec bojují za správnou věc, nejsou prototypy "dokonalých" hrdinů. :-)

Ale před psaním postavy si pokládám stejnou otázku: "Tak jakpak pojmnenujeme tebe, co?" :-D

Jinak koukám, že na foru nejsi nováčkem, ale i tak mi dovol Tě přivítat v naší malé skupině pisálků a doufám, že se připojíš k našemu malému tažení za oživení diskuze. :-D
  • masenkamaskovamasenkamaskova Komentářů: 296
    Pokusím se :D snažím se psát, ale poslední dobou mi úplně nevycházel čas...škola je úmorná a nechce mi nechat volné hodiny na všechno, co bych chtěla dělat.

Každopádně se chystám znovu čile pustit do psaní a hlavně do revizí mé knížky.

Pokud jde o oživení diskuze, podle času se budu snažit zapojovat ;)
    Psaní je cesta jak zažít to, co se vám v reálném životě nemůže stát.
    o psaní jinak...

• BaraBBaraB Komentářů: 18
    Michale, Kunigunda je dívčí jméno německého původu :-)
    Naprosto rozumím tomu, co ti jméno evokuje. Moc si neumím představit vážně míněnou prózu o hrdince Kunigundě :-)
  • Mám dotaz.Mohu použít pravé jméno třeba nějaké celebrity a vymyslet si o ní příběh?nebude mě pak žalovat?
    Myslím, že pokud nemáš v úmyslu ji nějak pošpinit či urazit, nemáš se čeho bát. Ale záleží na spoustě okolností. Osobně se tomuhle vyhýbám, jak jen to jde.
  • jerrymungojerrymungo Komentářů: 1,752
    Tohle bych asi nerisknul. Když píšeš do šuplíku, asi se nic neděje, ale horší je, když chceš svoji práci zveřejnit. On existuje zákon na ochranu osobnosti a taková celebrita se může cítit dotčená nějakou maličkostí, vtrhne na to houf právníků a je to minimálně nepříjemné.
    Možná že schůdnější cesta je nějakou celebritu si vymyslet a dát jí rysy těch skutečných. Ale byl bych hodně opatrný.
    Psaní je psí život, ale je to jediný život, který stojí za to žít.
    Flaubert
  • LucieLucie Komentářů: 421
    Souhlasím s pány, určitě bych nepoužila jméno nějaké celebrity do svého fiktivního příběhu, pokud bych to od ní neměla písemně odsouhlasené :-)
  • AmeliaAmelia Komentářů: 3
    Pro fantasy hledám někdy jména ve slovníku (třeba na translate.google.com), zadám například "odvaha" nebo "voda", "květina" a pak zkouším, ve kterém jazyce mi to slovo bude hezky znít, případně se nechám jen inspirovat. Zatím se mi hodně osvědčila Tamilština. ;-) Když píšu něco z naší reality, vybírám často ze stránek uvedených výše.
  • Alex MysseAlex Mysse Komentářů: 237
    S jmény nemívám problém, vyberu na klávesnici libovolné písmeno a koukám, které další by se tam hodilo. Pak následuje souhláska/samohláska - podle toho co bylo před ní. Poté další písmenko, další, někdy zdvojím (nn, aa, tt) a když z toho vyleze něco co má zvuk, šup to tam :)
  • GennieGennie Komentářů: 56
    Všechno, co jsem chtěla říct, již bylo řečeno přede mnou. Já to mám s jmény podle toho kdy. Někdy mi prostě probleskne hlavou, jako třeba Tarra, jindy postavu pojmenuji obyčejnými anglickými jmény, nebo, jak už říkal Vojtěch Matyáš, různě skládám písmena a slabiky(Atanvan, Ashanatha...zajímavé je, že z tohoto mi skoro vždy vyjde jméno na A...).
    Poté, jak už tu taky někdo říkal, používám google překládač a zadám nějakou věc, s kterou si onu postavu spojuji a čekám, co mi z toho vyleze, případně to trochu zkomolím. Mě se osvědčila filipínština a idnonéčina(pardon, teďka si nemůžu vzpomenout, jak se to píše).
    Zkrátka, jde to různými způsoby. Časem na to přijdeš.
Abys mohl komentovat, musíš být přihlášený nebo registrovaný.